Obchody Tragedii Górnośląskiej - Terminarz 2019

W styczniu i lutym w wielu miejscowościach na Górnym Śląsku odbędą się tradycyjne obchody upamiętniające ofiary Tragedii Górnośląskiej.

 

Uroczystości upamiętniające w styczniu i lutym

26 stycznia 2019

Mysłowice - O godz. 8:30 Uroczystości Upamiętnijące na Cmentarzu Leśnym w Mysłowicach-Wesołej. O godz. 9:30 Obchody Tragedii Górnośląskiej  pod Pomnikiem Ofiar Obozu Pracy na mysłowickiej Promenadzie (ul. Powstańców).

Świętochłowice – Uroczystości Upamiętniające Ofiary Obozu Zgoda.
Upamiętnie organizowane we współpracy z DFK: złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem na Zgodzie (godz. 12:00) oraz prelekcja w Kawiarni MK CAFE w Świętochłowicach (godz. 13:00). 
Marsz na Zgodę (Katowice – Świętochłowice): wymarsz o 12:00 z Placu Wolności w Katowicach. Złożenie hołdu na rogu ul. Gliwickiej i Dąbrówki, dotarcie pod „Kamień Pamięci” przy supermarkecie „Tesco” w Świętochłowicach, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Ok. godz. 14:00 dotarcie pod bramę obozu Świętochłowice – Zgoda.

Miechowice – III edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945”. Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 14 w ProFort Centrum przy ul. Stolarzowickiej 19, na podwórku byłego Gimnazjum nr 13.

27 stycznia 2019

Chorzów – Msza św. w intencji ofiar w Kościele św. Jadwigi (godz. 11:30) oraz złożenie wieńców pod budynkiem ZUS, byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa (12:30). W Chorzowskim Centrum Kultury o godz. 13:30 projekcja filmu „Paciorki jednego różańca”

Łambinowice – Nabożeństwo w intencji ofiar w Kościele św. Marii Magdaleny (godz. 15:00) oraz złożenie kwiatów i zniczy na cmentarzu w Łambinowicach. Po części oficjalnej prezentacja filmu „Die Hölle von Lamsdorf“ w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. 

Żernica - O godz. 15:45 nabożeństwo na cmentarzu w Żernicy a o godzinie 16:00 Msza św. w intencji Internowanych w 1945 roku z Parafii i Gminy oraz Wszystkich Górnoślązaków, którzy w tamtym czasie byli ofiarami represji. Po Mszy św.  drugą część spotkania w Domu Kultury w Żernicy.

1 lutego 2019

Bytom – Uroczystości organizowane wspólnie przez DFK Bytom, BJDM Bytom i Szkołę Podstawową Nr 42. Uroczystości rozpoczną się o 12:00 w SP 42 (ul. Chorzowska 28h). Na początku część oficjalna, później akademia przygotowana przez uczniów nt. Tragedii Górnośląskiej, później spotkanie ze świadkami historii (wspomnienia), a następnie część artystyczna w wykonaniu uczniów.

9 lutego 2019

Gliwice-Łabędy – Złożenie wieńców pod pomnikiem ofiar (godz. 17:40) oraz Msza św. w intencji internowanych  w Kościele św. Jerzego (godz. 18:00)

 

Uroczystości wiosną

Na przełomie marca i kwietnia są również planowane dalsze uroczystości upamiętniające Tragedię Górnośląską w  Bytomiu. Te zorganizowane będą przez DFK Bytom we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu. W maju z kolei również DFK Toszek organizuje uroczystości upamiętniające Ofiary Obozu NKWD w Toszku. Te zaplanowane są na 25 maja 2019.