Sprawozdanie, plan na 2026 oraz… tablice dwujęzyczne

22 maja 2026 w Łubowicach odbyło się coroczne zebranie delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, którego celem było podsumowanie roku oraz dyskusja o aktualnej sytuacji w strukturach i finansach mniejszości. Ponadto podczas zebrania podejmowano uchwały.

Rada Delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego liczy 65 członków. W rocznym zebraniu sprawozdawczym uczestniczyło 42 delegatów oraz goście: Magdalena Szewczuk-Szturc, pełnomocniczka Wojewody Śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz parlamentarzyści z Raciborza – posłanka Gabriela Lenartowicz oraz senator Henryk Siedlaczek. Podczas swoich przemówień, które odbyły się na początku zebrania, podkreślali znaczenie dialogu, wielokulturowości, jedności oraz współpracy.

Henryk Siedlaczek, Magdalena Szewczuk-Szturc:

Zebranie delegatów miało charakter sprawozdawczy. Pierwsze sprawozdanie dotyczyło działalności zarządu stowarzyszenia. Martin Lippa, przewodniczący zarządu, wspomniał w nim o zmianach demograficznych, które wpływają na sytuację w kołach, a także o nowych zasadach finansowania projektów (od 2026 roku). Omówił również aktywność kulturalną TSKN Woj. Śląskiego, skupiając się na zrealizowanych projektach.

Martin Lippa (wypowiedź w języku niemieckim):

Tłumaczenie:
Szanowni Państwo, w sprawozdaniu rocznym znajdą Państwo kilka przykładów naszych projektów. W 2025 roku struktury naszego stowarzyszenia ponownie zrealizowały tysiące przedsięwzięć kulturalnych, finansowanych z różnych źródeł. Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że większość mniejszych projektów kulturalnych została zrealizowana dzięki środkom pozyskiwanym z tzw. innych źródeł, w tym również z 1,5% podatku przekazywanego w formie darowizn. Jest to imponujący dowód zaangażowania i aktywności. Wszystkie nasze koła terenowe i oddziały przedłożyły nam szczegółowe sprawozdania ze swojej działalności – z wyjątkiem tych, które niestety już nie istnieją. Rok 2025 był rokiem wyjątkowym, naznaczonym dwoma ważnymi wydarzeniami. Świętowaliśmy 35-lecie istnienia naszego stowarzyszenia, a jednocześnie upamiętnialiśmy ofiary wydarzeń określanych jako tragedia górnośląska, tragedia śląska lub po prostu tragedia Niemców. Wspomnienia te wiązały się również z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Dla wielu był to czas wyzwolenia, jednak dla naszej wspólnoty raczej czas zniewolenia. Skutki tamtych wydarzeń odczuwamy w pewnym sensie do dziś.

Martin Lippa przedstawił również plan pracy zarządu na rok 2026, a jego sprawozdanie z działalności uzupełnił raport finansowy księgowej Eweliny Piechulli oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej. Zygfryd Wladarz, przewodniczący komisji wniósł również o udzielenie absolutorium zarządowi. Delegaci jednogłośnie zagłosowali zarówno za przyjęciem wszystkich przedstawionych sprawozdań, jak i za udzieleniem absolutorium. Delegaci przyjęli również rezolucję dotyczącą „ochrony prawdy historycznej i zabezpieczenia dziedzictwa kulturowego mniejszości niemieckiej w Polsce”.

Ostatnim punktem zebrania delegatów była dyskusja ogólna, zdominowana przez temat tablic dwujęzycznych w dwóch gminach powiatu raciborskiego – Rudnik oraz Pietrowice Wielkie. Przedstawiciele gminy Pietrowice Wielkie, Regina Malcharczyk i Wolfgang Chrobok, wskazali na problematyczne kwestie związane z ustawieniem polsko-niemieckich tablic z nazwami miejscowości. Z kolei sytuacja w gminie Rudnik wskazuje na pozytywne zakończenie. Wprowadzenie tablic jest tam wstępnie zaplanowane na 2027 rok.

Anita Pendziałek