
„Kto nie rozumie historii, ten jest skazany na jej powtórzenie”
„Kto nie rozumie historii, skazany jest na jej powtarzanie” – powiedział europoseł Łukasz Kohut podczas uroczystości otwarcia wystawy poświęconej Tragedii Górnośląskiej w Parlamencie Europejskim.
28 stycznia 2025 roku w Parlamencie Europejskim ukazano temat Tragedii Górnośląskiej w całym jej tragicznym wymiarze. Z inicjatywy eurodeputowanego Łukasza Kohuta w holu na drugim piętrze Parlamentu Europejskiego zaprezentowano wystawę „Mój Opa tyż był deportowany”. Deportacje nie były jednak jedynym aspektem Tragedii Górnośląskiej. Łukasz Kohut:
Europoseł Łukasz Kohut w swoim przemówieniu poruszył wszystkie wymiary tragedii. Nie omijał trudnych kwestii:
Łukasz Kohut jest jednym z nielicznych polityków, którzy od lat uczestniczą w większości uroczystości upamiętniających Tragedię Górnośląską, w tym tych organizowanych przez mniejszość niemiecką. Na uroczystość w Brukseli zaprosił aktywistów ze Śląska oraz przedstawicieli mniejszości niemieckiej. Publicyści, historycy, redaktorzy, regionaliści, filmowcy – łączy ich to, że zajmują się tematem Tragedii Górnośląskiej. Za to wieloletnie zaangażowanie w upamiętnianie tych wydarzeń europoseł wyraził im wdzięczność. Podkreślił również, że to właśnie oni sprawili, że ofiary nie zostały zapomniane. Łukasz Kohut:
Otwarcie wystawy uświetniła również Sabine Verheyen, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Podkreśliła, że inicjatywy takie jak ta wystawa są ważne nie tylko dla Polski. Musimy uznać to za naszą wspólną europejską historię i wspólnie się z niej uczyć. Sabine Verheyen:
Sabine Verheyen zaznaczyła również, że w przeszłości tragiczne wydarzenia zbyt często się powtarzały, ponieważ nie pamiętaliśmy. Tylko pamiętając, możemy budować przyszłość. Zwróciła też uwagę, że historia Tragedii Górnośląskiej nie jest opisana w podręcznikach i to od nas zależy, czy ujrzy światło dzienne.
Głos zabrała również Constanze Itzel, dyrektor Muzeum Historii Europejskiej. Podkreśliła, że takie inicjatywy otwierają oczy i zaznaczyła, że podziały z przeszłości nie mogą dzielić nas w teraźniejszości. Constanze Itzel:
Wystawa została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków 1945 w Radzionkowie. Była już prezentowana w Senacie RP oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Justyna Konik, dyrektor Centrum, również wygłosiła krótkie przemówienie podczas otwarcia wystawy. Podkreśliła – podobnie jak eurodeputowany Kohut w swoim wystąpieniu – że wystawa prezentuje tylko część wydarzeń związanych z tzw. Tragedią Górnośląską.
Uroczystość w Parlamencie Europejskim w Brukseli została zorganizowana przez eurodeputowanego Łukasza Kohuta we współpracy z Centrum Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie oraz Muzeum Miejskim w Żorach.
Europoseł Łukasz Kohut wspomniał podczas otwarcia wystawy, że tydzień wcześniej, dzięki jego staraniom, Tragedia Górnośląska została wymieniona w rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej fałszowania historii przez ZSRR i Rosję.