Nowy Zarząd TSKN wybrany

Nowym przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego został Martin Lippa. Wraz z 18 członkami zarządu, z których część została nowo wybrana, będzie on kierował mniejszością niemiecką w województwie śląskim w kadencji 2023-2027.

To wynik wyborów, które odbyły się 25 listopada 2023 r. w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach podczas zjazdu delegatów TSKN Woj. Śląskiego. W zebraniu wzięło udział 51 z 65 delegatów. Dzień rozpoczął się Mszą Świętą, która została odprawiona o godzinie 10:00 w łubowickim kościele. Następnie delegaci zebrali się w sali konferencyjnej Centrum Eichendorffa, aby wybrać przewodniczącego, zarząd oraz komisję rewizyjną na lata 2023-2027.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla zmarłych członków DFK. Po wyborze przewodniczącego i sekretarza obrad głos zabrali zaproszeni goście: senator Henryk Siedlaczek, posłanka na Sejm RP Gabriela Lenartowicz, przedstawiciel VdG Łukasz Jastrzembski oraz przedstawiciel BJDM Kacper Piechaczek. Przewodniczący spotkania odczytał również list od Magdaleny Szewczuk-Szturc, pełnomocniczki wojewody śląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Następnie wybrano komisję uchwał i wniosków oraz komisję wyborczą. Kolejnym punktem było podsumowanie kadencji 2019-2023 zarządu. Sprawozdanie przedstawił Martin Lippa, przewodniczący TSKN kończącej się kadencji. Podkreślił, że nie obyło się bez kryzysowych sytuacji, w tym m.in. pandemii, która miała ogromny wpływ na pracę DFK Woj. Śląskiego:

Mimo tych ogromnych trudności przetrwaliśmy. Wielu w to nie wierzyło. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony z wyników tegorocznych wyborów w naszych strukturach. Utrzymaliśmy praktycznie taką samą pozycję jak cztery lata temu. Są grupy, które miały problemy i zaprzestały działalności. Głównie dlatego, że nikt w grupach nie chciał przejąć funkcji przewodniczącego. W ich miejsce powstały jednak nowe grupy. Są też takie, które wznowiły działalność po czteroletniej przerwie. Mamy również wielu nowych młodych przewodniczących w grupach DFK. To budujące. Ale nie stałoby się tak, gdyby poprzedni zarząd wojewódzki o to nie zadbał. Przez dwa lata prosiliśmy oddziały na każdym spotkaniu o informacje, które koła mają problemy i które potrzebują pomocy. I moim zdaniem oddziały bardzo nam pomogły w tym najważniejszym zadaniu. W ten sposób utrzymaliśmy liczbę kół. Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować wszystkim byłym, a w większości przypadków też obecnym przewodniczącym oddziałów.

Martin Lippa wskazał również najważniejsze projekty oraz zwrócił uwagę na problemy. Podziękował również wszystkim członkom zarządu kadencji 2019-2023 za zaangażowanie oraz wszystkim członkom DFK za ich pracę. Podkreślił, że zarządy zostały wybrane w 99% kół, co – w sytuacji pokryzysowej – można uznać za sukces.

Martin Lippa nowym „starym” przewodniczącym

Po podsumowaniu odbyły się wybory. Jedynym kandydatem na przewodniczącego był Martin Lippa (koło Gliwice-Łabędy, oddział Gliwice). Tym samym rada delegatów uznała, że wybory mogą odbyć się w sposób jawny, co jest zgodne z regulaminem wyborczym, gdyż liczba kandydatów nie przekracza liczby mandatów. To samo dotyczyło wyborów komisji rewizyjnej – wybierano troje członków komisji i dokładnie tylu było kandydatów. Jedynie wybory członków zarządu były tajne, gdyż na dziewięć miejsc było dziesięcioro kandydatów.

Delegaci niemal jednogłośnie zdecydowali, że funkcję przewodniczącego zarządu ponownie obejmie Martin Lippa – 49 delegatów było za, dwoje wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

W wyniku przeprowadzonych wyborów komisję rewizyjną na kolejne cztery lata tworzą: Witold Ciba (koło Katowice-Centrum, oddział Katowice), Rudolf Schreck (koło Katowice-Centrum, oddział Katowice) oraz Zygfryd Wladarz (koło Pilchowice, oddział Gliwice). Również w tym przypadku delegaci byli niemal jednomyślni – tylko jeden głos był przeciw, a reszta za.

18 członków zarządu na lata 2023-2027

Delegaci wybrali podczas zebrania następujących członków zarządu: Piotr Daniel (koło Gliwice-Łabędy, oddział Gliwice), Andrzej von Dramsky (koło Wieszowa, oddział Gliwice), Dorota Gorgosch (koło Racibórz-Centrum, oddział Racibórz), Maria Gruca (koło Wodzisław Śląski, oddział Wodzisław Śląski), Teresa Kionczyk (koło Racibórz-Centrum, oddział Racibórz), Roman Marcol (koło Nędza, oddział Racibórz), Sylwia Niemiec (koło Nędza, oddział Racibórz), Lucjan Ryszka (koło Rydułtowy, oddział Wodzisław Śląski) oraz Julia Stobrawa (koło Siemianowice, oddział Katowice). Do zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego nie został wybrany jedynie Adrian Słodowicz (koło Rybnik-Północ, oddział Rybnik), który otrzymał najmniejszą liczbę głosów. W wyborach zarządu delegaci oddali 50 ważnych głosów.

Szczegółowe wyniki wyborów przedstawiła przewodnicząca komisji wyborczej, Krystyna Chroboczek:

Oprócz Martina Lippy i dziewięciorga wybranych członków zarządu, w skład zarządu weszli również przewodniczący wszystkich dziewięciu oddziałów TSKN w Woj. Śląskim:  Marek Tylikowski (oddział Bytom), Agnieszka Dłociok (oddział Gliwice), Tomasz Daschek (oddział Zabrze), Eugeniusz Nagel (oddział Katowice), Lucyna Duda (oddział Wodzisław Śląski), Waldemar Świerczek (oddział Racibórz), Bronisław Da-Via (oddział Rybnik), Oskar Mandla (oddział Tychy) i Mieczysław Roseger (oddział Beskid Śląski).

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja poświęcona głównie ostatnim wyborom parlamentarnym.