„Otwieranie horyzontów” w Stolarzowicach

„Panie i Panowie, żaden podział nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. A droga do jedności nie jest łatwa do znalezienia. Dla Niemców mur berliński był symbolem podziału – ale aby osiągnąć jedność, nie wystarczy go zburzyć” – powiedział Joachim Makowski, przewodniczący DFK w Stolarzowicach, podczas uroczystości z okazji Dnia Jedności Niemiec, która odbyła się w tamtym kole.

„Otwieranie horyzontów” było mottem tegorocznego Dnia Jedności Niemiec, który obchodzony był już po raz 33. Nie tylko Niemcy w RFN świętowali ten dzień. DFK w Stolarzowicach, które nie pali mostów, lecz je buduje, również przyłączyło się do obchodów.

W wydarzeniu oprócz członków DFK wzięło udział wielu polityków. Obecni byli m.in. przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) i przewodniczący sejmiku opolskiego Rafał Bartek, senator RP Halina Bieda, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski oraz dyrektor Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu Zuzanna Sucharowska.

„Jak pokazuje historia, sztuczna separacja prędzej czy później się kończy. Kiedy spacerujemy ulicami Bytomia, widzimy, jak duży wkład w rozwój miasta mieli niemieccy obywatele, mimo że podręczniki historii nic o tym nie mówią. Musimy o tym mówić, musimy o tym pamiętać. Z przykrością stwierdzam, że w obecnych czasach są media, które próbują nas podzielić. W państwie demokratycznym każda mniejszość jest ważna, każda mniejszość ma swoje prawa. To jest znak rozpoznawczy demokracji. Dzisiaj jest moment, żeby powiedzieć głośno: jesteście organizacją, która buduje mosty” – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Przewodniczący VdG Rafał Bartek również podkreślił znaczenie działań DFK w Stolarzowicach. Powiedział również, że Dzień Jedności Niemiec powinien być postrzegany nie tylko jako dzień do świętowania, ale także jako przestroga.

3 października to Dzień Jedności Niemiec. Upamiętnia on fakt, że tego dnia w 1990 roku Republika Federalna Niemiec i NRD zostały zjednoczone. Wcześniej Niemcy były rozdzielone przez ponad 40 lat: na zachodzie była RFN, na wschodzie NRD.

Dzień Jedności Niemiec jest w Niemczech oficjalnie obchodzony co roku. Obchody zwykle odbywają się w stolicy kraju związkowego, który w tym czasie sprawuje prezydencję Bundesratu. W tym roku obchody odbyły się w Hamburgu.

Mniejszość niemiecka w Polsce lub placówki dyplomatyczne Niemiec w Polsce również świętują 3 października. Tak było w tym roku w Stolarzowicach, gdzie miejscowe DFK przygotowało imprezę z tej okazji. Po przemówieniach zgromadzeni goście wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu.


Wszyscy uczestnicy uroczystości zorganizowanej przez DFK w Stolarzowicach otrzymali również dwujęzyczną broszurę zawierającą ważne fakty dotyczące Dnia Jedności Niemiec.