„Kiedy narusza się nasze prawa, musimy działać!“

Weronika Koston działa w Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Opowiedziała nam o tym, co udało się zrealizować w ubiegłym roku oraz zdradziła plany organizacji na rok 2022.

 

Jakie projekty udało Wam się zrealizować w zeszłym roku? Jakie wydarzenia lub projekty były według Ciebie najbardziej udane?

Mimo pandemii udało nam się zorganizować wiele projektów. Rok rozpoczęliśmy szkoleniem dla nowych dziennikarzy czasopisma „Antidotum”. Młodzież mniejszości niemieckiej ma swoją własną redakcję, która wydaje ten kwartalnik. Poza tym nagrywamy materiały, które zamieszczamy na Facebooku czy na YouTube. Mamy też własne, wyposażone studio, która ułatwia nam pracę. W związku z tym w ubiegłym roku odbyliśmy wiele szkoleń, np. z zakresu mediów społecznościowych, montażu materiałów filmowych, fotografii i dziennikarskich. Podjęliśmy też nowe inicjatywy. Obok naszej siedziby stworzyliśmy polsko-niemiecki ogród, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty graffiti. Samo to miejsce stało się takim centralnym punktem spotkań polsko-niemieckich, nie tylko dla młodzieży. Organizowaliśmy też koncerty z udziałem utalentowanych członków mniejszości niemieckiej i prezentowaliśmy niemieckie filmy – w różnych miejscowościach województwa śląskiego i opolskiego. Młodzież mniejszości miała też możliwość uczestniczenia w wielu warsztatach, np. muzycznych, historycznych, DIY, językowych, sportowych, czy też w podróżach studyjnych, np. do Wrocławia, Auschwitz czy Wałbrzycha. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze wycieczki miejskie, podczas których uczestnicy wyposażeni w mapy i karty pracy poszukiwali niemieckich śladów historii. Naszym sztandarowym projektem jest też konferencja młodzieżowa. W ubiegłym roku spotkaliśmy się w Poznaniu, a temat konferencji był poświęcony tematyce mniejszości narodowych pod kątem praw, szans i zagrożeń. Pod koniec roku zorganizowaliśmy galę młodzieżową, aby uhonorować najważniejsze projekty i osiągnięcia, np. projekt ELOm, Jugendpunkt i inne. Przed świętami zorganizowaliśmy jarmark świąteczny z konkursem kolęd. Po raz pierwszy zainwestowaliśmy też w opracowanie strategii rozwoju Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, ponieważ chcemy się rozwijać i dbać o dobry wizerunek naszej organizacji.   

Jednak rok 2021 nie składał się wyłącznie z pozytywnych akcentów. Rok zakończył się dość nieprzyjemnie dla mniejszości.

Nie tylko zakończył się, ale też zaczął nieprzyjemnie. Wszystko za sprawą posła Kowalskiego, który w lutym 2021 roku zażądał natychmiastowego usunięcia tablic dwujęzycznych w Chrząstowicach, a pod koniec roku zainicjował pomysł, by zmniejszyć budżet na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Nasz związek raczej unika angażowania się w sprawy polityczne, ale kiedy się nas jawnie dyskryminuje i odbiera prawa, wykorzystując jak pionki w rozgrywkach politycznych, naszym obowiązkiem jest przeciwstawienie się temu. Dlatego zdecydowaliśmy się na podjęcie kampanii w mediach społecznościowych.

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej na to: #niemamowy

Zgadza się. Odjęło nam mowę, kiedy się dowiedzieliśmy, co się stało w Sejmie. Dlatego na znak protestu stworzyliśmy ten hashtag. W ten sposób chcemy zmotywować ludzi, którzy też się z tym nie zgadzają, do wykonania czarno-białego zdjęcia z ustami zasłoniętymi dłonią i podzielenie się nim w mediach społecznościowych.

Gdy coś się dzieje, szybko reagujecie i zachęcacie innych do działania. Ponadto realizujecie zaplanowane projekty, a jest ich całkiem sporo. Na który projekt w 2022 roku czekasz najbardziej? Jakie są plany Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej?

Na nowy rok mamy mnóstwo planów, ponieważ nasza organizacja świętuje 30-lecie. Na pewno odbędzie się gala jubileuszowa poświęcona naszej działalności. Cykliczne projekty kulturalne, rozwojowe, integracyjne, międzynarodowe będą kontynuowane. Mamy w planie rozpoczęcie nowych inicjatyw i rozwijanie tych, które już trwają. Szczególnie cieszę się na konferencję młodzieżową, która w tym roku będzie poświęcona tematowi polsko-niemieckiego pojednania i przyjaźni obu krajów. Będziemy obalać stereotypy i działać na rzecz lepszej współpracy, opierając się na wspólnych wartościach. Pomimo trudnej przeszłości, mamy ze sobą wiele wspólnego i wiele nas łączy. Na tej podstawie możemy budować na różnych płaszczyznach: gospodarczej, kulturalnej i innych. To też nasza reakcja na to, że próbuje się nas poróżnić. Jedną z ciekawszych inicjatyw są też debaty dla studentów różnych uczelni w Polsce. Myślę, że mamy w planie wiele projektów, na które warto czekać. A poza tym będzie też wiele niespodzianek.