Życie codzienne naszych przodków

13 października w skansenie w Wielowsi rozpoczął się cykl żywych lekcji historii . Jest to wspólny projekt mniejszości niemieckiej z woj. śląskiego i Gminnego Domu Kultury w Wielowsi.

W skansenie znajdują się trzy pomieszczenia: sypialnia, kuchnia i sala dydaktyczna z czasów naszych przodków. Jest też duża sala, w której znajduje się wiele urządzeń i przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych w codziennej pracy, np. na roli. Wszystko, co można zobaczyć w skansenie, pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców.

Inicjatorką żywych lekcji historii jest Kornelia Galbierz, dyrektorka Gminnego Domu Kultury w Wielowsi, która jest zdania, że ​​ze skansenu należy korzystać na wiele sposobów:

Muzeum oferuje alternatywę dla tradycyjnego nauczania historii czy lekcji języka mniejszości. Po przyłączeniu się mniejszości niemieckiej do projektu powstały dwujęzyczne karty pracy, między innymi gry.

Agnieszka Dłociok, wiceprzewodnicząca koła mniejszości niemieckiej w województwie śląskim, uczestniczyła w pierwszym dwujęzycznym zwiedzaniu muzeum:

Rozpoczęcie projektu z pewnością można uznać za sukces – tego samego zdania są zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy pierwszego spotkania. Dzieci dobrze się bawiły, wiele się nauczyły i chętnie dzieliły się wrażeniami: