LernRAUM.pl – Twoje miejsce do nauki

Kolejne wykłady i warsztaty w ramach projektu LernRAUM.pl odbędą się w dniach 26-29 listopada. Wszystkie projekty prowadzone są w języku niemieckim. Ze względu na pandemię projekt realizowany jest wyłącznie online. Szczegóły na stronie: www.lernraum.pl

Daj nowe życie starym ubraniom!

Kto tego nie zna? Szafa jest pełna, ale wciąż nie ma w co się ubrać. Mamy tendencję do porządkowania lub nawet pozbywania się nudnych lub starych ubrań. Dosyć tego! Wiele osób zapomina o tym, że dwie kreatywne techniki mogą być wykorzystywane do tworzenia unikalnych, modnych kreacji ze starych tekstyliów: będziemy używać barwników tekstylnych i techniki tie-dye do barwienia jasnych ubrań i chloru do rozjaśniania ciemnych ubrań i tworzenia nowych wzorów.

Kiedy: 26.11.2020, godz. 17:00, 4 godziny
Prowadzący: Alicja Schreiber
Zapisy: wengern@lernraum.pl

 

„Śląscy Teksańczycy. Fenomen, który łączy Górny Śląsk z Ameryką”

Repatrianci z Górnego Śląska, którzy opuścili ojczyznę w 1854 roku i osiedlili się w odległym rejonie Teksasu, nie są dla większości dzisiejszych Ślązaków zupełnie nowi, ale tylko nieliczni mają dokładniejszą wiedzę o rzekomych „Polakach”. Młody naukowiec i doktorant Uniwersytetu w Heidelbergu, Adam Kubik, skorzystał z okazji, aby odwiedzić śląskie społeczności w Teksasie, pracując jako lektor języka na Uniwersytecie Yale. Następnie zagłębił się w historyczną narrację o emigrantach z Górnego Śląska, która jak dotąd w niewystarczającym stopniu odzwierciedla złożoność górnośląskich przesiedleńców. Opierając się na wiedzy naukowej i badaniach przeprowadzonych w Teksasie, podczas wykładu zostanie podjęta próba przybliżenia mieszkających w Teksasie „dalekich krewnych” mieszkańcom Górnego Śląska, którzy przebywali w ich ojczyźnie. Górny Śląsk jako region europejski z jego językową, kulturową, historyczną złożonością i wynikającą z tego prawdziwie europejską tożsamością zostanie ponownie naświetlony i umieszczony w kontekście globalnym.

Kiedy: 26.11.2020, godz. 17:00, 4 godziny
Prowadzący: Adam Kubik
Zapisy: grosstrehlitz@lernraum.pl lub 791 045 533

 

„Śląsk – kraina intelektualistów”

Ze Śląska pochodzą nie tylko laureaci Nagrody Nobla, ale również znaczna liczba światowej sławy odkrywców. W tym kobiety, z których niektóre były nawet nominowane do Nagrody Nobla. Wykład przybliży nam historie i losy wybitnych Ślązaków, o których zapomniano.

Kiedy: 27.11.2020, godz. 17:00, 2,5 do 3 godzin
Prowadzący: prof. dr. hab. Joanna Rostropowicz
Zapisy: proskau@lernraum.pl lub 668 400 209

 

„Amerykańskie samoloty na śląskim niebie”

Nie wszyscy wiedzą, że podczas II wojny światowej również na Śląsku dochodziło do nalotów bombowych. Podczas tego wykładu zostanie przybliżona historia amerykańskich nalotów na naszą małą ojczyznę.

Kiedy: 28.11.2020, godz. 16:00, 4 godziny
Prowadzący: Dawid Smolorz
Zapisy: lendzin@lernraum.pl

 

Rób lepsze zdjęcia swoim telefonem

„Najlepszy aparat to ten, który mamy zawsze przy sobie“ brzmi powiedzenie wśród fotografów. Aparat w telefonie jest zawsze pod ręką, ale bardzo często nie potrafimy wykorzystać jego potencjał. Podczas warsztatów dowiedzą się Państwo, jak odpowiednio ustawić aparat, by zrobić jak najlepsze zdjęcia. Będzie to połączenie teorii z ćwiczeniami praktycznymi.

Kiedy: 28.11.2020, godz. 13:00, 4 godziny
Prowadzący: Erol Gurian
Zapisy: lubowitz@lernraum.pl

 

Wyznaczenie jasnych celów oznacza mądry wybór kariery zawodowej

Chcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym? Marzysz o karierze? Szukasz dobrej pracy, czy swojego powołania? Myślisz, że nadszedł czas na zmianę pracy?

Jeśli przynajmniej jedno z tych pytań przemawia do Ciebie, to znaczy, że musisz wziąć udział w tym warsztacie. Najpierw nauczysz się, jak znaleźć cele życiowe, a następnie – jak radzić sobie z celami, tak aby cię motywowały. W drugiej części otrzymasz praktyczne wskazówki i triki, które pomogą Ci przygotować dobre CV. Na koniec wspólnie zamieścimy profile na stronach internetowych, na których osoby rekrutujące najczęściej poszukują kandydatów. Jedno możemy ci obiecać – będziemy pracować, a nie tylko rozmawiać.

Kiedy: 28.11.2020, godz. 10:00, 4 godziny
Prowadzący: Jakub Turański
Zapisy: wengern@lernraum.pl

 

Niemieckie i śląskie tradycje bożonarodzeniowe

Czas Adwentu i Bożego Narodzenia przepełniony jest różnymi tradycjami. Wieniec adwentowy, choinka, dwanaście potraw na wigilijnym stole to tylko niektóre elementy obchodzenia tego szczególnego czasu. Ale jakie jest pochodzenie tych tradycji? Co mają nam przekazywać? Nie zawsze mamy taką wiedzę. Warsztaty pomogą w głębszym poznaniu zwyczajów towarzyszących nam od wielu lat, dzięki czemu będą Państwo od teraz przeżywać ten czas bardziej świadomie.

Kiedy: 29.11.2020, godz. 15:00, 4 godziny
Prowadzący: dr Monika Czok
Zapisy: cosel@lernraum.pl lub 606 947 651