Symbol dialogu

Msza Pojednania została odprawiona 12 listopada 1989 roku w Krzyżowej. Ten dzień przeszedł do historii jako przełomowy krok w kierunku pojednania pomiędzy Niemcami i Polakami, które przez długi czas wydawało się niemożliwe. Tego dnia Krzyżowa stała się symbolem porozumienia i dialogu.

W Mszy Pojednania przed 31 laty uczestniczyli premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Bardzo ważną rolę odegrał arcybiskup Alfons Nossol, dzięki któremu doszło do tego spotkania. On sam określa siebie jako „posłannika między tymi dwoma politykami”.

Przed mszą kanclerz i premier udali się do dóbr kościoła św. Michała, gdzie mogli obejrzeć przygotowaną na tę okazję wystawę o historii wsi Krzyżowa i jej najsłynniejszych mieszkańcach. Po wpisaniu się do księgi kościelnej politycy przeszli na plac centralny, gdzie zostali przyjęci owacjami przez zgromadzonych tam wiernych. Nad tłumem powiewały polskie i niemieckie flagi oraz liczne transparenty w języku polskim i niemieckim. Mszę odprawił biskup Alfons Nossol, przy udziale proboszcza Bolesława Kałuży i biskupa Tadeusza Rybaka, a także prałata Paula Bockletta i Adalberta Kurzeji. Msza odbyła się w języku polskim i niemieckim. Przygotowano broszury z modlitwami i pieśniami w obu językach, aby każdy mógł aktywnie uczestniczyć w liturgii.

W swoim kazaniu biskup Nossol podkreślił wagę pojednania dla obu narodów. Przyznał, że dar wzajemnego przebaczenia może być aktem heroizmu, otwierającym nowy rozdział we wzajemnych relacjach. Zwrócił uwagę, że nie można prosić o zapomnienie o drugiej wojnie światowej – strasznym rozdziale w życiu wielu ludzi. Ale przebaczenie jest nieodzownym przykazaniem wiary
i chrześcijańskiej egzystencji. Również w trakcie modlitwy wiernych wielokrotnie wspominano
o pojednaniu: „Módlmy się za naród polski i niemiecki: daj nam, Panie, siłę do wyjścia z cienia przeszłości i wzajemnego zrozumienia. Niech nowe horyzonty nadziei wyłonią się dzięki polsko-niemieckiej wymianie młodzieży”.

Po modlitwie eucharystycznej „o pojednanie” kanclerz Kohl i premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, który od tamtej pory jest określany jako symbol pojednania polsko-niemieckiego.


Grafika: krzyzowa.org.pl