30-lecie oddziału DFK w Gliwicach

11 października oddział DFK w Gliwicach świętował 30-lecie istnienia. Na zamku w Toszku zgromadziło się wielu gości, choć – w związku z pandemią – uroczystość odbyła się z zachowaniem wymogów sanitarnych. Radość z rocznicy i ponownego spotkania była mimo to wielka.

W tym roku kalendarz wydarzeń kulturalnych mniejszości niemieckiej w Polsce przeszedł wiele zmian. Choć okazja do świętowania jest znacząca, wiele uroczystości nie mogło się odbyć. Uroczystości w DFK w Gliwicach również zostały przełożone, ale dzięki dobrej woli organizatorów mogły się odbyć.

Program jubileuszu składał się z dwóch części: najpierw odprawiono mszę św. w języku niemieckim w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a następnie odbył się program kulturalny. Oprócz występów artystów ze środowiska mniejszości niemieckiej, swoje przemówienia wygłosili zaproszeni goście. Z okazji jubileuszu 30-lecia DFK w Gliwicach wręczono odznaczenia jubileuszowe dla zasłużonych oraz tzw. ludzi pierwszej godziny. Konsul Birgit Fisel-Rösle wręczyła również, w imieniu Ambasadora Niemiec, Dyplomy Uznania, które otrzymali Dorota i Michał Matheja, a także Grzegorz Kupczyk, burmistrz Toszka.

Grzegorz Kupczyk, burmistrz Toszka:

Waldemar Dąbek, starosta gliwicki:

Dr Marcin Tyslik, Konsul Honorowy RFN w Gliwicach: