Vademecum dla działaczy mniejszości niemieckiej

„DFKompetent. Poradnik dla działaczy/działaczek kół DFK” to nowa publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Publikacja jest poświęcona kwestiom związanym z funkcjonowaniem i finansowaniem lokalnych grup DFK oraz motywuje do tworzenia nowych, atrakcyjnych projektów edukacyjnych i kulturalnych. Michaela Koczwara zapytała koordynatorkę projektu, Martynę Halek, o to, kto powinien sięgnąć po tę publikację i czy lektura może przyczynić się do sukcesu.

Czy publikacja DFKompetent to poradnik, zbiór dobrych rad i przepisów na sukces?

Tak, to poradnik dla działaczy i działaczek kół DFK, którzy społecznie angażują się w strukturach Mniejszości Niemieckiej. Na pewno jest to zbiór porad, a czy jest przepisem na sukces? Za jakiś czas pewnie się okaże, jakie pomysły zrodziły się po lekturze materiału. Jesteśmy jednak przekonani, że ta publikacja jest dla ludzi, a nie po to, by leżeć na półce. Jest to zbiór porad napisany przez osoby, które już realizowały projekty i chcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Z drugiej strony publikacja ma inspirować do realizowania nowych projektów w kołach DFK. Należy jednak wspomnieć, że informacje zawarte w publikacji nie mają charakteru ostatecznego rozwiązania. Każde Towarzystwo Społeczno-Kulturalne funkcjonuje na troszkę innych zasadach. Inne rozwiązania/dokumenty stosuje TSKN woj. opolskiego, a inne TSKN woj. śląskiego. Materiał ten jest materiałem poglądowym, choć autorzy starali się pogodzić interesy wszystkich. Każda jednostka w miarę możliwości organizuje szkolenia dla swoich członków – zachęcamy do korzystania z nich.

Do kogo publikacja jest adresowana? Kto powinien po nią sięgnąć?

Publikacja jest adresowana w szczególności do działaczy i działaczek kół DFK. Do tych osób, które rozliczają projekt. Ale jednocześnie także do tych osób, które chciałyby zacząć działać w strukturach Mniejszości Niemieckiej.

Nad publikacją pracowało kilka osób. Jak praca zespołowa wpłynęła na zawartość?

Nie miało to dużego znaczenia na zawartość publikacji. Staraliśmy się pozyskać ekspertów, którzy są biegli w swoich dziedzinach i również są praktykami. Lepiej jest, jeśli praktyk przedstawi nam formy działania, aniżeli ktoś czysto teoretycznie wykłada materiał.

Czy jest taki fragment w publikacji, który uważa Pani za najbardziej wartościowy?

Trudno powiedzieć. Tworząc publikację, inspirowaliśmy się potrzebami członków kół DFK. I jest ona odpowiedzią na pytania, które zadawane są podczas szkoleń dla struktur Mniejszości Niemieckiej. Osobiście uważam, iż wszystkie tematy poruszane w publikacji są wartościowe i przydadzą się w trakcie realizacji projektu.

W jaki sposób można nabyć ten poradnik?

Najlepiej jest skontaktować się telefonicznie lub mailowo, wówczas prześlemy potrzebne egzemplarze do zainteresowanych kół mniejszości. Jestem dostępna pod numerem telefonu: 77 4079515 lub mailowo: martyna.halek@haus.pl