Kreatywność w cenie!

Nowy cykl projektu DFK pod nazwą „Ożywienie domów spotkań“ dopiero się rozpoczął, a już pojawiły się pierwsze trudności. Z powodu pandemii wszystkie wydarzenia są odwoływane, ale to nie oznacza, że projekt nie będzie realizowany. Organizatorzy dostosowują projekty do zaistniałej sytuacji i przenoszą je do sieci!

Wycieczki, spotkania integracyjne, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim czas spędzany z przyjaciółmi ze środowiska DFK – to jest życie mniejszości niemieckiej, jakie znamy. W tej chwili wygląda jednak trochę inaczej. Koronawirus rozprzestrzenia się, aktywność kół DFK została zawieszona, a ludzie większość czasu spędzają w swoich domach. Jednak szefowie projektu „Ożywienie domów spotkań” chcą, by pomimo przeciwności losu projekt nadal był realizowany. Jak to zrobić? Odpowiedź jest jedna: on-line!

Opracowano nowe rozporządzenie dotyczące małych projektów na czas kryzysu związanego z pandemią. Odtąd finansowane są nowe typy projektów, takie jak: publikacje czy konkursy on-line, np. konkursy piosenki lub wiedzy. Jak będzie to wyglądać w praktyce? Jak wyjaśnia koordynatorka projektów Maria Koloch, wszystkie działania będą podejmowane w domach: „Lokalne grupy DFK mogą organizować różne konkursy dla swoich członków, czy to w dziedzinie sztuki, fotografii, literatury czy historii. Uczestnicy przygotowują prace w domu, fotografują je i wysyłają pocztą e-mail do przewodniczącego lub kierownika projektu. Następnie prace są publikowane na stronie DFK lub na Facebooku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w późniejszym terminie. Taki projekt jest już przygotowywany w Żorach, na przykład dzieci tworzą kartki wielkanocne z życzeniami w języku niemieckim”. Na podobnej zasadzie można organizować konkursy piosenki. Uczestnicy mogą nagrywać swoje występy w domu i przesyłać filmiki.

Konkursy wiedzy o charakterze długoterminowym również są przeprowadzane na nowych zasadach. Zagadnienia dotyczące np. Niemiec, osobistości, pisarzy lub historii mniejszości niemieckiej są przygotowywane przez przedstawicieli DFK i wysyłane do uczestników za pomocą poczty elektronicznej. Uczestnicy mają dłuższy czas na przygotowanie się do takiego konkursu. Właściwy konkurs, czyli ten sprawdzający zdobytą wiedzę, odbędzie się latem lub jesienią.

Można również wykorzystać czas spędzony w domu, aby przygotować różne publikacje. „Zgodnie z nowymi przepisami można finansować również publikacje. Szczególnie mile widziane są kroniki DFK, opracowywane z okazji 30. rocznicy zarejestrowania mniejszości niemieckiej. Można także przygotować publikacje ze zbiorem starych piosenek, broszury z lokalnymi historiami, legendami, tradycjami lub starymi przepisami. Grupy lokalne przygotują treść i zdjęcia, a koordynatorzy zajmą się szczegółami ”– mówi Maria Koloch.

Maria Koloch, koordynator regionalny z województwa śląskiego, chętnie odpowie na wszystkie Państwa pytania dotyczące nowych zasad projektu „Ożywienie domów spotkań”. Adres e-mail: maria.koloch@o2.pl