Znaczący, ale mało znany

Co wspólnego ma światowej sławy krem Nivea z Gliwicami, albo tygrysia kaczka z Zabrzem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na płycie DVD wydanej przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe. „Aus”gezeichnete Schlesier to seria krótkometrażowych filmów animowanych, których celem jest przybliżenie młodemu pokoleniu postaci wybitnych Ślązaków. Sześć filmów, sześć osobistości z różnych dziedzin i jedna wspólna cecha: pochodzenie. Koordynatorka projektu, Karolina Osietzki, w rozmowie z Michaelą Koczwarą ujawnia szczegóły dotyczące tego projektu.

Skąd zrodził się pomysł na stworzenie tych filmów?

Pomysł zrodził się około 1,5 roku temu. Wpadł na niego Roman Szablicki, który pracował wówczas w redakcji Mittendrin. Zwrócił się do nas, do Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, z prośbą o wsparcie tego projektu. Chętnie przystąpiliśmy do działania, ponieważ pomysł był zgodny z naszą misją edukowania w zakresie historii regionu. Postanowiliśmy skupić się na ważnych osobach, które kiedyś mieszkały blisko nas i które wniosły znaczący wkład w różne dziedziny życia. Za to należy im się uznanie.

Dlaczego zdecydowaliście się na prezentację tych postaci w formie filmów animowanych?

Tytuł serii to „Aus“Gezeichnete Schlesier – w języku niemieckim jest to gra słów. „Ausgezeichnete“ oznacza „wspaniali“, a „gezeichnete” to narysowani. W ten sposób już w tytule nawiązujemy do treści filmów i ich formy, czyli filmu animowanego. W sumie powstało sześć filmów krótkometrażowych – jednej osobie poświęcamy jeden film. Uznaliśmy, że taka forma jest przystępna, lekka i interesująca pod kątem artystycznym. W ten sposób przekazujemy treści w sposób kompaktowy, a jednocześnie poruszamy wiele wątków. Te filmy świetnie sprawdzą się jako materiał do prezentowania w czasie lekcji. Świetnie się je ogląda, a przy okazji przemycają sporą dawkę wiedzy.

No właśnie, czy jest określona grupa wiekowa odbiorców tych filmów?

Choć filmy świetnie sprawdzają się w szkole, chcielibyśmy podkreślić, że są dedykowane nie tylko uczniom. Nawet dorośli będą oglądać je z przyjemnością, ponieważ położyliśmy nacisk na wartość merytoryczną i artystyczną. Filmy wyprodukowali profesjonaliści, począwszy od scenariusza, przez animację, muzykę i udźwiękowienie, aż po zgodność historyczną. Mogę z czystym sumieniem polecić te filmy każdemu, kto chce poznać ważne postaci o śląskich korzeniach, dowiedzieć się, co osiągnęły i jakie ślady pozostawiły po sobie.

Jakich treści widz może się spodziewać?

W każdym z tych sześciu krótkich filmów animowanych prezentowana jest osoba ze Śląska, która dokonała wielkich rzeczy. Niektóre z tych osób wywarły ogromny wpływ na region lub ich innowacyjne pomysły zasłynęły w skali świata. Historie tych osób są przedstawiane w niekonwencjonalny sposób, czasem wychodzimy od przewrotnego pytania, od którego rozpoczynamy narrację ilustrowaną pięknie wykonanymi animacjami. Filmy są w niemieckiej wersji językowej, ale posiadają polskie napisy (tłumaczenia), więc z powodzeniem mogą być oglądane zarówno przez osoby niemieckojęzyczne, jak i polskojęzyczne.

Według jakich kryteriów bohaterowie filmów zostali wybrani?

Wybierając bohaterów ważne było dla nas to, żeby pokazać osoby z różnych dziedzin, nie tylko np. naukowców. Poszczególne filmy są zatytułowane: „Naukowiec”, „Rycerz”, „Artysta”, „Wynalazca”, „Matka”, „Kopciuszek”. W ten sposób chcemy pozostawić niejako niespodzianką, z kim będziemy mieć do czynienia, ale jednocześnie już nieco nakreślić kierunek. Ważne było dla nas, aby opowiedzieć również o kobietach, dlatego mamy trzy kobiety i trzech mężczyzn. Jest to szczególnie ważne w przypadku filmów edukacyjnych, które mają duży wpływ na kształtowanie dzieci i młodzieży. Myślę, że udało nam się dokonać naprawdę interesującego wyboru, a każda historia została dogłębnie i z wyczuciem zrealizowana.

Czy będzie kolejna seria portretów śląskich osobistości? A może macie w planach coś zupełnie innego?

W ciągu ostatnich kilku tygodni przygotowywaliśmy materiały dydaktyczne dotyczące tych filmów, które nauczyciele będą mogli wykorzystywać na lekcjach. Zanim zaczniemy produkować kolejne filmy lub też coś innego, czekamy na opinie na temat tej serii. W każdym razie nie brakuje interesujących ludzi ze Śląska, o których należałoby opowiadać na szeroką skalę. Filmy zostaną wkrótce udostępnione w sieci. Będzie można znaleźć je na stronie Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego: www.bildung.pl