Claire Waldoff

Clara Wortmann urodziła się 135 lat temu (dokładnie 21 października) w Gelsenkirchen, jako jedenaste z 16 dzieci Klementyny i Wilhelma Wortmannów. Ponieważ z powodów finansowych nie mogła zostać lekarką (jak sobie wymarzyła), spróbowała swoich sił w kabarecie. Przybrała pseudonim Claire Waldoff i... zrobiła karierę jako śpiewaczka kabaretowa. Jej znakiem rozpoznawczym był krawat, męska koszula, silny, krzykliwy głos i... nieskrępowane zachowanie: na scenie nierzadko paliła i rzucała przekleństwami. Jej płyty sprzedawały się w rekordowych ilościach. W repertuarze Waldoff znajdowało się około 300 piosenek.

Pierwsze występy Claire Waldoff odbyła w Bad Pyrmont (Dolna Saksonia) i w Katowicach, w 1903 roku. Jednak szczyt jej kariery przypadł na połowę lat dwudziestych. Występowała wtedy w dwóch największych salach koncertowych Berlina – w Scali i Wintergarten, a także dawała liczne koncerty w całych Niemczech. Często dzieliła scenę z nieznaną wówczas Marleną Dietrich. 


Piosenki z repertuaru Claire Waldoff można również usłyszeć w naszym radiu internetowym na kanale REGION. Cykl ZEITMASCHINE, z muzyką ze starych płyt, codziennie o: 10:30, 18:30 i 24:00.