Sport, przyjaźń i integracja

Młodzi pływacy z klubu SV 08 Werdohl i raciborskiego klubu sportowego SMS spotkali się podczas Międzynarodowych Zawodów Pływackich w Raciborzu.

Współpraca pomiędzy klubem SMS Victoria a klubem pływackim SV 08 Werdohl w Niemczech trwa już od 17 lat  – funkcjonuje w ramach partnerstwa między powiatem raciborskim a powiatem Märkischer Kreis.

Młodzi pływacy z SV 08 Werdohl i klubu sportowego SMS Victoria spotykają się regularnie, czy to w Raciborzu, czy w Werdohl. W połowie czerwca nadarzyła się kolejna okazja do spotkania  – tym  razem w Raciborzu, podczas Międzynarodowych Zawodów Pływackich o Puchar Prezesa MKS-SMS „Victoria” Racibórz. Oprócz dzieci i młodzieży z Werdohl i Raciborza, w zawodach uczestniczyli również młodzi pływacy z Ukrainy. Dzieci i młodzież z Ukrainy dopiero od kliku lat bierze udział w tym konkursie, podczas gdy dla grupy z Niemiec był to już 15 konkurs.

Współpraca miedzy klubami sportowymi z Raciborza i Werdohl zaczęła się dość nietuzinkowo i spontanicznie, jak wspomina Henryk Fabian, który współpracuje i aktywnie wspiera tę inicjatywę od samego początku:

Pierwsze spotkanie pływaków odbyło się w Werdohl podczas Międzynarodowego Festiwalu Pływackiego. Dla pływaków z Raciborza wymiana ta była czymś nowym, zwłaszcza, że ​​zostali zakwaterowani w hali sportowej, gdzie spali na materacach. Ale dzieciom bardzo się ta forma noclegu spodobała i teraz nie wyobrażają sobie już innego miejsca do spania. Na przestrzeni tych lat zacieśniły się relacje i atmosfera jest też znacznie luźniejsza,  stąd też nic dziwnego, że zarówno dzieci i młodzież, jak i ich opiekunowie z ogromną chęcią biorą udział w tych wymianach, co podkreśla Hans Peter Guder, prezes klubu pływackiego SV 08 Werdohl:

„Dzieci lubią uczestniczyć w wymianie, ponieważ nie jest to tylko wymiana sportowa, ale przygotowywany jest zawsze atrakcyjny program, w tym również zwiedzanie i poznawanie danego regionu. Dzięki temu łączy się sport i kulturę. Myślę, że to bardzo dobrze, gdy młodzi ludzie z różnych krajów wspólnie jedzą posiłki, spędzają ze sobą czas, robią coś razem, bo to łączy na lata. Mnie i mojej rodzinie bardzo podoba się w Raciborzu. Czujemy się tu dobrze. To trochę jak nasz drugi dom”.

Współpraca między tymi dwoma klubami sportowymi jest czymś niezwykłym, ponieważ trwa nieprzerwanie od 17 lat, a pływacy spotykają się przynajmniej raz w roku. Kontakty międzyludzkie są bardzo ważne w partnerstwie, co podkreśla także starosta raciborski, Grzegorz Swoboda:

„Cieszy mnie, że ten turniej wyznaczył także nowe cele i że nie tylko dzieci z Niemiec, ale także z Ukrainy w ramach partnerstwa przyjeżdżają do nas i biorą udział w tych zawodach. Zawsze podkreślam, że ważne jest nie tylko to, abyśmy my, jako pracownicy starostwa, mieli kontakt z miastami partnerskimi, ale także, aby mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w wymianach, spotkaniach oraz nawiązywali nowe kontakty. Ta formuła działa pomiędzy wszystkimi naszymi partnerami zagranicznymi i mam nadzieję, że tak też pozostanie”.

Podstawą partnerstwa powinien być przede wszystkim kontakt międzyludzki, który jest ponad wszystkimi podziałami politycznymi, co według dyrektor SMS w Raciborzu, Ludmiły Nowackiej jest największą wartością:

Podczas czerwcowej wymiany w Raciborzu wieloletnie partnerstwo zostało jeszcze bardziej scementowane. Młodzi pływacy nie muszą długo czekać na kolejne spotkanie, gdyż już we wrześniu spotkają się w Werdohl na 35. Międzynarodowym Festiwalu Pływackim.