Zwycięzcy ogłoszeni!

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się gala, podczas której ogłoszono zwycięzców konkursów organizowanych przez mniejszość niemiecką z województwa śląskiego.

Podczas gali ogłoszono laureatów XVIII Olimpiady Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych, XV edycji Olimpiady Języka Niemieckiego dla gimnazjalistów oraz XVIII Konkursu Piosenki Niemieckiej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Z każdym rokiem liczba uczestników tych konkursów rośnie – biorą w nich udział uczniowie z całego województwa. Zauważalny jest też coraz wyższy poziom, jaki prezentują uczestnicy, zarówno podczas ustnych, jak i pisemnych etapów olimpiady. Od uczniów wymaga się ogólnej wiedzy dotyczącej Niemiec oraz znajomości słownictwa i gramatyki, rozumienia tekstów ze słuchu, a także pisania. W marcu w szkołach na całym Śląsku przeprowadzono wstępne eliminacje kwalifikujące do udziału w olimpiadzie. Najlepsi z najlepszych spotkali się 24 kwietnia podczas finału, który odbył się w Nędzy.

Z kolei XVIII Konkurs Piosenki Niemieckiej, ze względu na wyższą niż zazwyczaj liczbę uczestników, odbył się w dwa dni – 7 i 8 maja młodzi wokaliści zaprezentowali się w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu.

Uczniowie musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nazwiska laureatów ogłoszono dopiero 11 czerwca. Sala konferencyjna na Zamku Piastowskim w Raciborzu była wypełniona po brzegi. Uczestnikom konkursów towarzyszyły rodziny i opiekunowie. Nie zabrakło również zaproszonych gości, w tym Martina Lippy, przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego oraz Marka Kurpisa, raciborskiego wicestarosty.
W swojej mowie powitalnej wicestarosta podkreślił, jak ważną rolę pełnią tego typu konkursy w nauce języków obcych, a następnie podziękował uczestnikom i ich opiekunom za trud i poświęcenie, jakie wkładają w przygotowania do konkursów. Zapewnił również o swojej radości wynikającej z faktu, że powiat raciborski wspiera tego typu inicjatywy.

O tym, jak ważna jest nauka języków obcych, w tym wypadku języka niemieckiego, mówił również Martin Lippa, który uważa, że język niemiecki nie tylko pomaga lepiej poznać kulturę naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, lecz również zwiększa szanse na zdobycie dobrej pracy u niemieckich pracodawców, którzy inwestują na polskim rynku.

Zanim laureaci usłyszeli swoje nazwiska, wysłuchali programu artystycznego, na który składały się występy uczestników Konkursu Piosenki Niemieckiej. Ostatecznie jednak doczekali się uhonorowania. Tym samym była to ostatnia gala tego typu – w związku z reformą oświaty w przyszłorocznej nie będzie już gimnazjalistów.


Lista tegorocznych laureatów z woj. śląskiego

XVIII Olimpiada Języka Niemieckiego (szkoły podstawowe):
1. Tobiasz Kwaśnica
2. Annamarie Kschuk/Kamil Sobczak
3. Emilie Grüner

XV Olimpiada Języka Niemieckiego (III klasy gimnazjów oraz VII i VIII klasy szkół podstawowych):
1. Michał Koterba
2. Natalie Grüner
3. Nikodem Kałusek

XVIII Konkurs Piosenki Niemieckiej (szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły średnie):
Kategoria: soliści, klasy I-III
1. Maja Kroker
2. Kinga Strzyż
3. Xavier Cypak

Kategoria: duety, klasy I-III
1. Clara Chruściel und Wiktoria Rzepka
2. Marta Klon i Hanna Walczak
3. Angela i Wiktoria Semmler

Kategoria: soliści, klasy IV-VI
1. Natalia Matus
2. Emilie Grüner
3. Karolina Świerczek

Kategoria: duety, klasy IV-VI
1. Aleksandra Jaschek und Oliwia Fira
2. Milena Menżyk und Milena Nowak
3. Julia Kribus und Jakub Pytlik

Kategoria: soliści, klasy VII-VIII
1. Krzysztof Krolik
2. Emilia Grabowska
3. Rafał Wieczorek

Kategoria: duety, klasy VII-VIII
1. Julia Kowalska und Weronika Wierzbicki
2. Kinga Mandel und Martyna Kijas
3. Grzegorz Zychma und Bartłomiej Kwaśnica

Kategoria: soliści, III klasa gimnazjum
1. Wiktoria Śmietana
2. Julia Kaszuba
3. Alicja Czerny

Kategoria: soliści, szkoły średnie
1. Wiktoria Bańczyk
2. Dominika Jasita
3. Wiktoria Mazurkiewicz

Pełną listę finalistów znajdą Państwo na stronie TSKN Województwa Śląskiego: www.dfkschlesien.pl