Nasi członkowie są najważniejsi

8 czerwca w Teatrze Rozbark w Bytomiu odbył się Festyn Kulturalny Mniejszości Niemieckiej

Dla mniejszości niemieckiej w Bytomiu relacje międzyludzkie i osobisty kontakt z członkami są bardzo ważne. Dobrą okazją do podziękowania wszystkim jak i wspólnego spędzenia czasu jest tradycyjny festyn kulturalny „Kreiskulturfest”. Impreza ta jest przeznaczona nie tylko dla wszystkich członków mniejszości niemieckiej w Bytomiu, ale także dla wszystkich jej przyjaciół i sympatyków.

„Kreiskulturfest” otworzył przewodniczący Oddziały Bytom, Marcin Jaksik: „Dziś obchodzimy festiwal kultury niemieckiej. Wy, drodzy członkowie, gracie dziś pierwsze skrzypce. W naszej organizacji ludzie mają najwyższą wartość. Obiecuję, że nigdy nie zapomnimy, że naszym największym atutem jest to, co nas łączy, nasze relacje międzyludzkie. ”

Wśród gości po raz pierwszy znalazł się Mariusz Wołosz, nowy Prezydent miasta Bytom. W swoim wystąpieniu podkreślił, że stosunki polsko-niemieckie nie zawsze były przyjazne, również historia pozostawiła kilka ran. Powinniśmy jednak skupić się na budowaniu nowych relacji: „W tak miłej atmosferze powinniśmy spotykać się tak często, jak to możliwe i nawiązywać nowe, przyjazne relacje między naszymi narodami. I to się teraz też dzieje.”

Po oficjalnym otwarciu i przmowach zaproszonych gości rozpoczęła się część kulturalna. Na wszystkich gości, którzy przybyli do Teatru Rozbark w Bytomiu czekał bogaty program artystyczny . Na scenie zaprezentowali się soliści grupy Piccolo pod kierunkiem Edeltraudy Spura. Wystąpił również „Heimatchor”, który działa przy DFK w Bytomiu już prawie 30 lat. Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert Kwaśnica Bavarian Band, który animował gości do tańca i śpiewu.

Bytomski Oddział Mniejszości Niemieckiej jest jednym z najbardziej aktywnych w województwie śląskim, jest też wyjątkowy, co docenia przewodniczący Zarządu Martin Lippa: „Jestem bardzo szczęśliwy, że Oddział Bytom jest tak aktywny. Muszę też przyznać, że jest to jedyny Oddział w województwie śląskim, który ma tak zaangażowaną młodzież. Unikatowe jest to, że są tu dwie grupy BJDM, jedna centralnie w Bytomiu, a druga w Tarnowskich Górach. Jest to dla nas wyjątkowe i ważne, ponieważ naprawdę potrzebujemy młodych ludzi, abyśmy mogli spokojnie patrzeć w przyszłość ”.