Kolorowa kultura na Górze Św. Anny

XXVIII Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej na Górze Św. Anny.

Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górę Św. Anny składa się z dwóch części: z duchowej, podczas uroczystej Mszy Świętej oraz kulturalnej, w namiocie przy Domu Pielgrzyma. Dla grup Mniejszości Niemieckiej jest to najważniejszy konkurs. To właśnie na Górze Św. Anny spotykają się ci, którzy o niemiecką kulture dbają na co dzień. To tutaj mogą się sprawdzić i zaprezentować szerszej publiczności swoje umiejętności.

2 czerwca namiot przy Domu Pielgrzyma pękał w szwach. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 28 grup kulturalnych z województwa śląskiego i opolskiego. Młodzi artyści zostali podzieleni na 9 grup tematycznych i wiekowych. Występy oceniało jury w składzie: Aleksandra Hindera, Joanna Hassa i Oskar Koziołek. Podczas swoich prezentacji dzieci i młodzież pokazały, jak piękna, kolorowa i różnorodna może być kultura niemiecka.

Grupy kulturalne mniejszości niemieckiej na Śląsku zaprezentowały się na wysokim poziomie, zdobywając liczne miejsca na podium XXVIII Przeglądu Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej:

  • Zespoły wokalne (dzieci młodsze):  II miejsce zespół wokalny im. Josepha von Eichendorffa (DFK Studzienna)
  • Zespoły wokalne (JUNIOR): I miejsce „Forte” (DFK Oddział Racibórz), II miejsce „Con Colore” (DFK Toszek)
  • Zespołu woklane (SENIOR): I miejsce „Meritum” (DFK Rogów)
  • Zespoły instrumentalne: I miejsce Zespół Artystyczny „PICCOLO” (DFK Bytom)
  • Zespoły taneczne ludowe: I miejsce „Łężczok I”, III miejsce „Łężczok II” (DFK Oddział Racibórz)
  • Zespoły taneczne nowoczesne (JUNIOR): II miejsce „Zara II” (DFK Oddział Racibórz)
  • Zespoły taneczne nowoczesne (SENIOR): I miejsce „Zara I” (DFK Oddział Racibórz)

XXVIII Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.