internetRADIOinternetowe

TERAZ GRAMY:

KULTURA

2018-10-10
Bawarskie święto w Toszku

Bogaty program, licznie zgromadzeni goście z gminy Toszek i gmin partnerskich oraz piękna pogoda – za nami XIV Oktoberfest na Zamku w Toszku.

Już od 14 lat Centrum Kultury „Zamek w Toszku” organizuje Oktoberfest we współpracy z tamtejszą mniejszością niemiecką – DFK Toszek. „Jak zawsze cieszymy się że jest z nami tylu przyjaciół i gości. Z roku na rok jest z nami coraz więcej gości, również z gminy Hohenau, która od początku jest partnerem tej imprezy”, mówił podczas uroczystego otwarcie Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk. Od początku patronat honorowy nad Oktoberfestem na Zamku w Toszku obejmuje również Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu: „Z radością objęliśmy patronat nad Oktoberfestem. Propagowanie niemieckiej kultury za granicami kraju jest częścią mojej pracy a w dni, takie jak ten, się to udaje”, powiedziała do zgromadzonych na Zamku w Toszku gości Birgit Fisel-Rösle, Konsul z Opola.

Wśród licznie zgromadzonych gości byli także m.in. Burmistrz Hohenau Eduard Schmid, poseł Piotr Pyzik oraz starosta powiatu gliwickiego Waldemar Dombek. Dzień wcześniej powiat gliwicki świętował swoje 20-lecie. Do gości Oktoberfestu dołączyli zatem także przedstawiciele powiatów partnerskich – dr Lothar Beier z powiatu Mittelsachsen oraz Norbert Mai z powiatu Calw w Niemczech, jak i Jarosław Białek oraz Tomasz Herman z powiatu Puckiego.

W tym roku to tradycyjne bawarskie święto, znane na całym świecie, odbyło się w Toszku 6 października. Uroczyste otwarcie o godz. 16.30 rozpoczęły Mażoretki z zespołu Magnolia z Kotulina. Po krótkich przemowach Burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk, Konsul z Opola Birgit Fisel-Rösle, Dyrektor Centrum Kultury „Zamek w Toszku” Artur Czok oraz Burmistrz Hohenau Eduard Schmid odszpuntowali uroczyście pierwszą beczkę piwa.

Na gości XIV Oktoberfestu na Zamku w Toszku czekał bogaty program do późnych godzin – były występy Duetu Karo, Markusa (Niemcy) i Weroniki. O dobrą atmosferę zadbał również Zespół Ed-Ka, Arkadia Band oraz Banita Band. Program poprowadził dwujęzycznie w języku polskim i niemieckim Leonard Malcharczyk.

 

ap