internetRADIOinternetowe

TERAZ GRAMY:

SPRAWY MNIEJSZOŚCI

2018-09-24
Największe kulturalne wydarzenie mniejszości niemieckiej w Polsce

Prezentacja kultury, pogłębianie dialogu - za nami VI Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce. 22 września 218 roku Hala Stulecia we Wrocławiu ponownie stała sie stolicą Niemców w Polsce.

Festiwal, organizowany co trzy lata, ma zaprezentować szerokiej publiczności bogactwo oferty kulturalnej mniejszości niemieckiej. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprosił zatem na występy młodych wschodzących gwiazd niemieckojęzycznej sztuki estradowej i doświadczone już wieloletnią działalnością chóry i grupy taneczne.

Festiwal podzielony był na dwie części. Pierwsza religijna część obejmowała Mszę Św. pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czaja oraz gliwickiego Jana Kopca, która rozpoczęła się w Katedrze Wrocławskiej o godz. 9:30. Część kulturalna rozpoczęła się o godz. 12:00. Na początku Hala Stulecia rozbrzmiała hymnami Niemiec, Polski i Europy. Następnie głos zabral Przewodniczący Związku Niemieckiech Stowarzyszeń społeczno-Kulturalnych w Polsce, Barnard Gaida oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in. Sekretarz Stanu w niemieckim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stephan Mayer oraz Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. 

Na scenie Hali Stulecia pojawiali się do godzin wieczornych artyści z całego Śląska, Pomorza, Warmii u Mazur, prezentujący mniejszość niemiecką i jej kulturę. Gwiazdą wieczoru była Stefanie Hertel, niemiecka gwiazda szlagierów, która wystąpiła wspólnie z Dirndl-Rockband. 

Obok bogatego programu na scenie głównej, także hol Hali Stulecia po brzegi wypełniony był stanowiskami (łącznie 32!) informacyjnymi z publlikacjami, wystawami, warsztatami, jak i grami i zabawami dla dzieci i młodzieży. Wydarzeniu towarzyszył również panel dyskusyjny zorganizowany przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, który obejmował spotkania ze świadkami historii.

Partonat nad VI Festiwalem Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce objęli Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.