Pierwszy festiwal mniejszości niemieckiej dla młodzieży

23 września odbędzie się w Opolu JugendFestivalMłodych. Tego dnia na młodzież będą czekały liczne atrakcje - warsztaty beatboxu, koncerty, finał konkursu SUPERSTAR i wiele innych.
(deutsche Version)

W tym dniu w centrum uwagi znajdzie się młodzież zainteresowana kulturą i językiem niemieckim.  Zapraszając szerokie grono partnerów, organizacji i instytucji pracujących na co dzień z ludźmi młodymi, organizatorzy zaproponują szeroki wachlarz aktywności, dzięki którym każdy z obecnych na festiwalu młodych będzie miał szansę sprawdzić swoje możliwości, odkryć swoje talenty czy nawet znaleźć nowe formy aktywności pozalekcyjnych.

„Chcemy, aby młodzi ludzie zdali sobie sprawę z tego, że również w mniejszości niemieckiej mogą znaleźć coś dla siebie”, mówi Joanna Hassa, rzecznik prasowy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Koncerty, warsztaty i wiele więcej

Na scenie JugendFestivaluMłodych zaprezentują się m.in. śląski zespół new folk „Chwila Nieuwagi”, zespół „Lobotomia” oraz beatboxowy duet z Berlina „4xSample Beatboxcrew”. Główną imprezą towarzysząca festiwalu będzie finał konkursu piosenki niemieckiej SUPERSTAR.

Ramowy program imprezy również jest bardzo urozmaicony. Ze Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej będzie można spróbować swoich sił na ścianie wspinaczkowej, a po występie grupy monocyklistów z Żywocic także sprawdzić się w jeździe na jednokołowcu. Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą ifa umożliwi z kolei udział w warsztatach beatboxu z 4xSample Beatboxcrew, a przedstawiciele kół naukowych Politechniki Opolskiej zaprezentują roboty i drony. Ponadto stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae zaprasza na warsztaty twórcze, a Niemieckie Towarzystwo Oświatowe na warsztaty animacji językowych. A to jeszcze i tak nie wszystko, co czeka na uczestników JugendFestivaluMłodych.

„Chcieliśmy zaoferować szeroki program, aby każdy z młodych mógł znaleźć coś dla siebie. Będą również stoiska informacyjne różnych polsko-niemieckich organizacji, które oferują projekty młodzieżowe“, dodaje Joanna Hassa

Głównymi organizatorami JugendFestivaluMłodych są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.