internetRADIOinternetowe

TERAZ GRAMY:

STOSUNKI PL-DE

2017-06-17
Zmarł Kanclerz zjednoczenia

W piątek, 16 czerwca 2017 roku, w wieku 87 lat, zmarł były Kanclerz Niemiec Helmut Josef Michael Kohl. Funkcje Kanclerza sprawował przez 16 lat.

Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Ludwigshafen am Rhein. Przygodę z polityką rozpoczął już w roku 1946, gdzie jako uczeń wstąpił do partii politycznej CDU. Działalność polityczną kontynuował przez całe swoje życie. Od marca 1966 roku do września 1974 roku pełnił funkcję przewodniczącego CDU w Nadrenii- Palatynacie.

Podczas wyborów do Bundestagu 1 października 1982 roku Helmut Kohl został nominowany na urząd kanclerski i został wybrany na szóstego Kanclerza Niemiec. Funkcję tą sprawował przez 16 lat, do 27 października 1998 roku. Za jego zasługi dla kraju Kohl otrzymał „Honorową Odznakę Związku Wypędzonych” oraz „Order Orła Białego”.

W światowej historii zapisał się jako „kanclerz zjednoczenia” , gdzie 12 listopada 1989 roku na mszy pojednania w Krzyżowej padł w objęcia polskiego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Był to pierwszy a zarazem przełomowy krok na drodze pojednania polsko-niemieckiego.

Dla członków mniejszości niemieckiej w Polsce przyjazd Kohla stał się symbolem nadziei w ciężkich czasach politycznych. To wtedy zaprezentowali znany napis „Helmut, jesteś również naszym kanclerzem”.