20 lat mniejszości niemieckiej w radiu

W kwietniu 1997 roku, 20 lat temu, po raz pierwszy wyemitowana została nasza audycja radiowa "Die deutsche Stimme aus Ratibor". Było to wówczas bardzo ważne wydarzenie – w Polsce po raz pierwszy wyemitowano niemieckojęzyczny program mniejszości niemieckiej w publicznej radiostacji. Od tego czasu dzieje się tak co tydzień, aż po dziś dzień.


Spełniło się życzenie mniejszości

Audycja powstała dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Początkowo redakcję audycji tworzyło kilka osób, które raz w tygodniu spotykały się w biurze TSKN by przygotować audycję. Audycja nagrywana była w studiu Radia Vanessa, gdzie audycja od 20 lat jest emitowana. Na samym początku trwała ona pół godziny i była emitowana co środę. Później termin emisji przesunięty został na niedzielę na godz. 17:00. Ostatecznie zdecydowano, że audycja będzie się pojawiać na antenie w niedziele krótko po godz. 11:00 i ten termin zachowany został do dnia dzisiejszego. W międzyczasie zmienił się również czas trwania audycji – pojawia się ona teraz na antenie przez 50 minut.

Werner Bader ("Deutsche Welle") oraz Jens Conrad (Asystent z ifa) szkolą pierwszych dziennikarzy audycji.
(Źródło: Archiwum TSKN)


Duży wkład w powstanie audycji mieli Pan dr Josef Gonschior, ówczesny dyrektor biura Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, oraz Pan Blasius Hanczuch, ówczesny Przewodniczący Zarządu TSKN. Wielkie wsparcie redakcja od samego początku otrzymała od Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą ifa e.V. ze Stuttgartu. Dzięki tej instytucji redakcja mogła się rozwinąć.


20 lat różnicy

Dziś redakcja ma własne studio nagrań, ekipę stałych współpracowników a oprócz audycji „Die deutsche Stimme aus Ratibor” tworzy jeszcze inne niemieckojęzyczne audycje, prowadzi polsko-niemieckie radio internetowe oraz organizuje projekty medialno-kulturalne dla dzieci i młodzieży.


Historia do obejrzenia

Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy krótki reportaż video o historii audycji. Reportaż zaczyna się od archiwalnego sygnału wejściowego i fragmentu archiwalnej audycji. 

 

 

 

Reportaż foto z uroczystości jubileuszowej 20-lecia audycji „Die deutsche Stimme aus Ratibor“, która odbyła się pod koniec kwietnia tego roku, można zobaczyć tutaj.