Weź udział w projekcie Sommercamp!

Już od kilku lat organizowany jest latem obóz dla młodzieży mniejszości niemieckiej w Europie. To wspólny projekt Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą ifa ze Stuttgartu oraz Instytutu Goethego z Krakowa, we współpracy ze Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP oraz Niemieckim Towarzystwem Oświatowym.

Projekt „Sommercamp“ daje młodym ludziom możliwość do spotkania, wymiany doświadczeń, wspólnego omówienia i przedyskutowania różnych zagadnień, jak i polepszania umiejętności językowych.

„W centrum projektu znajdują się, zarówno w tym roku, jak i w latach poprzednich, popularyzacja języka niemieckiego jako środka komunikacji oraz rozwój umiejętności medialnych, interkulturalnych, społeczeństwa obywatelskiego oraz demokracji. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju warsztaty, podczas których opracowywane będa różne tematy, jednak nie zabraknie także różnych form spędzania czasu wolnego“, mówi Magdalena Stawiana, manager ds. kultury ifa.
 

Wspaniały czas w wielokulturowym gronie

W projekcie uczestniczy młodzież mniejszości niemieckiej z Polski, Węgier, Czech, Ukrainy, Rumunii, Kazachstanu, a w tym roku równiez z Rosji.

„Uczestnicy Sommercampu są zachwyceni pojektem. Uważam, że to jedna z najlepszych form, jeżeli chodzi o projekty, gdyż można zarówno uczestniczyć w wielokulturowych, międzynarodowych spotkaniach, jak i bardzo dużo się nauczyć. Podczas projektu można przeżyć naprawdę wspaniały czas“, zachęca Magdalena Stawiana.

Nie tylko ona uważa, że Somemrcamp to super projekt. Byli uczestnicy również chwalą inicjatywę.

„Sommercamp zrobił na mnie duże wrażenie. Poznałam wiele ciekawych osób, polepszyłam niemiecki oraz dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o mniejszości niemieckiej w różnych krajach Europy“, mówi Laura, która uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych edycjach projektu.

„Podczas projektu poznałem wielu przyjaciół, z którymi mam kontakt do dziś. To była rówież suoer okazja do doskonalenia umiejętności językowych. Kiedy myślę o słowie „Sommercamp“, to na myśl przychodzi mi od razu frajda i dobra zabawa. Polecam ten projekt każdemu!“, podsumowuje z kolei Oskar.
 

Sommercamp 2017 w Mrągowie

Pierwsza edycja projektu „Sommercamp“ odbyła się w 2014 roku w Polsce. Dwie poprzednie edycje zorganizowano w Czechach i Rumunii. W tym roku Sommercamp ponownie zawita do Polski w dniach od 15 do 27 lipca.

„Tegoroczna edycja odbędzie się w Mrągowie na Mazurach. Tegoroczny temat obozu to „Jugend bewegen – Europa gemeinsam gestalten“. Młodzież będzie pracowała w grupach, ale nie zabraknie również różnych form spędzania czasu wolnego“, wyjaśnia Przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce, Katrin Koschny.

20 młodych ludzi z Polski w wieku od 14 do 17 lat będzie mogło wziąć udział w projekcie. Aby się zgłosić wystarczy wysłać maila. Wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego.

Do tegorocznej edycji można się zgłaszać jeszcze do 30 kwietnia (termin został przedlużony)!

Szczegóły na www.bjdm.eu oraz pod adresem mailowym: biuro@bjdm.eu


ap