25 lat z niemiecką piosenką

27 marca 2017 roku odbyła się jubileuszowa edycja Konkursu Piosenki Niemieckiej w Zabrzu. Konkurs organizowany jest już od 25 lat, od roku 1993. Od początku odbywa się w Zespole Szkół Nr 10 w Zabrzu.

Inicjatorem i założycielem konkursu był Aleksander Lubina. W jego ślady poszła nauczycielka języka niemieckiego, Gabriela Christ, zaś w 2007 roku organizację konkursu przejęła jej córka Sandra Christ, która również uczy języka niemieckiego w Zespole Szkół Nr 10. Gabriela Christ współorganizuje konkurs już od 25 lat:

„25 lat temu odbywały się jeszcze inne konkursy, jak np. konkurs literacki. W międzyczasie jednak inne konkursy zaniknęły, a nasz konkurs piosenki pozostał. Bardzo się cieszymy, że ta tradycja przetrwała tyle lat”.

         

 

300 uczestników, 76 występów

Muzyka i język niemiecki to elementy, które od 25 lat łączą uczestników konkursu, którzy przyjeżdżają na niego z różnych miejscowości i gmin województwa śląskiego. W tegorocznych przesłuchaniach do konkursu, które odbyły się 15 marca, wzięło udział prawie 300 uczestników, którzy dali łącznie 76 występów. Spośród 300 uczestników wyłoniono 120 osób, które zostały zaproszone na wczorajszy koncert laureatów, który zorganizowano w Młodzieżowym Domu Kultury w Zabrzu.

„Z roku na rok konkurs staje się popularniejszy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem w całym województwie śląskim. Przesłuchania oraz koncert były podzielone na grupy wiekowe: przedszkolną, klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjów oraz szkół średnich. Te z kolei były jeszcze podzielone na solistów, duety, grupy i chóry. Każdy musiał zaprezentować niemiecki utwór oraz go wykonać na scenie. Tylko najlepsi otrzymali możliwość ponownego wystąpienia podczas Koncertu Laureatów”, wyjaśnia Sandra Christ.

                   

Rozwój konkursu jest możliwy m.in. dzięki wsparciu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, Konsulatu w Opolu oraz władz Miasta Zabrze. Sabine Haake, Konsul z Opola, zauważa, że wspieranie tego typu konkursów ma znaczenie wielowymiarowe:

„Uważam tego typu konkursy za bardzo ważne, z jednej strony, ze względu na to, że dają dzieciom możliwość postawienia sobie celu, do którego mogą zmierzać ucząc się języka niemieckiego. Z drugiej strony jest to zachęta dla dzieci, aby się pokazać na scenie. Ponadto, oprócz umiejętności językowych, doskonalone są również inne umiejętności, jak np. prawidłowe ustawienie na scenie, czy dobrej prezentacji. Wsparciu z wielu stron, również miasta Zabrze, jest z kolei znakiem, że wszystko odbywa się w atmosferze przyjaźni a nauka języka niemieckiego nie jest ograniczona”.   


Muzyka jest językiem ludzkości

Mottem konkursu są słowa Charlotte Graf: „Muzyka jest językiem ludzkości, gdziekolwiek zabrzmi. W jej obecności jesteśmy jednym”. To odpowiada jednemu z głównych zadań mniejszości niemieckiej, jakim jest pielęgnowanie i przekazywanie języka niemieckiego następnym pokoleniom.

„Muszę przyznać, ze nie spodziewałem się tylu uczestników ani takiej jakości wykonania. To, co tutaj dziś mam możliwość przeżyć, sprawia mi ogromną radość. Mieliśmy różne piosenki, z różnych gatunków muzycznych. To pokazuje, że dzieci, młodzież i pedagodzy interesują się językiem niemieckim i niemieckimi utworami i wykonawcami. Te konkursy są przykładem aktywności, która umożliwia prezentację i przekazywanie języka niemieckiego”, podkreśla Bernard Gaida, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.     

        

 

Zwycięzcy XXV Konkursu Piosenki Niemieckiej

Na pierwszych miejscach w poszczególnych kategoriach uplasowały się następujące osoby i formacje:

Kategoria: przedszkola

Duety: Liwia i Wiktoria, Pławniowice
Grupy: Grupa „Fröschlein“, Przezchlebie

Kategoria: Szkoła Podstawowa, Klasy I-III

Soliści: Elżbieta Solich, Gliwice oraz Jagoda Łasuta, Żernica
Grupy i chóry: Grupa „ Skrzaty“, Pniów oraz “Iskierki“, Gliwice

Kategoria: Szkoła Podstawowa, Klasy IV-VI

Soliści: Łukasz Konieczny, Gliwice
Duety: Jacek Kałuża i Karol Kurpas, Przezchlebie
Grupy: „Eins, zwei, drei“, Kotulin
Chóry: „Karolinka“, Przezchlebie

Kategoria: Gimnazja

Soliści: Szymon Kurpas, Gliwice
Duety: Magdalena i Klara Baron, Zabrze
Grupy: „Flamme“, Buczkowice
Chóry: „Schülergruppe der Klasse A“, Rybnik

Kategoria: Szkoły średnie

Soliści: Alex Pluda, Gliwice