Rekordowa liczba uczestników konkursu „Deutsch ist für mich…”

22 marca w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch ist für mich…”. Do szóstej edycji tego konkursy zgłosiła się rekordowa ilość uczestników!

Jeżeli myślimy o konkursie języka niemieckiego, to zazwyczaj mamy przed oczyma kartkę papieru z różnymi zadaniami do rozwiązania, czy to krzyżówka, tekst do uzupełnienia, czy też pytania dotyczące krajów niemieckojęzycznych. Można by tak długo wymieniać. Jednak konkurs, który jest organizowany przez SMS w Bytomiu już po raz szósty, do takiego typu konkursów na pewno się nie zalicza. Do tego konkursu uczestnicy muszą przygotować prezentację podczas której opowiedzą jakie znaczenia ma dla nich język niemiecki. A później muszą się zaprezentować na scenie przed komisją oraz innymi uczestnikami.

Moja przygoda z niemieckim

Po prezentacji na uczestników czekały jeszcze pytania zadawane przez komisję, które nie zawsze należały do łatwych. Większość uczestników oprócz ustnej prezentacji przygotowała również prezentację multimedialną. Wielu uczestników pierwszy kontakt z tym językiem miało już w dzieciństwie, ale byli również tacy, którzy swoją przygodę z niemieckim rozpoczęli dopiero po Gimnazjum. Jedną z nich była Julia Smolnik z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Katowicach:

„Moja przygoda z niemieckim rozpoczęła się przed trzema laty. Codziennie muszę pokonać ok. 90 kilometrów  by dostać się do szkoły i z powrotem, bo nie mam żadnej możliwości, by mieszkać w Katowicach. Ale już się z tym oswoiłam i tak też wykorzystuję czas spędzony w autobusie na naukę czy też odrabianie zadań domowych. I teraz wydaje mi się, że ta podróż jest również dla mnie ważna. Jeszcze nie wiem, gdzie bym chciała studiować. Ale na pewno chciałabym poszerzyć moje umiejętności językowe”.

 

 

 

 

 

 

 

    

 

Dominik (15 lat) z miejscowości Godziszka nauczył się języka niemieckiego w domu:

„Moja przygoda z niemieckim, można powiedzieć, zaczęła się 8 lat temu. Nie uczyłem się w sposób tradycyjny, czyli przez książki, tylko tak naprawdę sam. Zaczęło się to gdy miałem jakieś 3 latka. Rodzice puszczali mi tylko niemieckie programy telewizyjne. Tam oglądałem dużo niemieckich seriali, filmów i bajek. Pytałem się, co to jest za język? Rodzice powiedzieli mi, że jest to język obcy  i jeżeli się go nauczę, to wtedy też go zrozumiem. I w taki tez sposób nauczyłem się języka niemieckiego. W sumie to chciałbym mieszkać w Niemczech i tam studiować, jeżeli tu w Polsce nie znajdę nic odpowiedniego”.

Nowa forma konkursu

Konkurs „Deutsch ist für mich…” jest od początku organizowany przez nauczyciela języka niemieckiego, Pawła Przywarę, który jest jego głównym inicjatorem. Jak sam przyznaje, szukał nowych form na przeprowadzenie konkursu językowego. Coraz większe zainteresowanie tym konkursem wskazuje na to, że mu się udało. Paweł Przywara:

„Pomysł zrodził się w sumie całkiem spontanicznie. Pomyślałem sobie, że takiego konkursu jeszcze nie było. Za to było dużo konkursów pisemnych, w których sprawdzana jest przede wszystkim znajomość gramatyki. Stąd też pomysł, by uczestnicy tego konkursu w jakiś sposób się na scenie zaprezentowali i żeby pokazali jak sobie radzą w bezpośrednim kontakcie z językiem niemieckim. Konkurs jest bardzo zróżnicowany. Uczestnicy prezentują się na scenie, niektórzy przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne, niektórzy opowiadali różne historie, osobno czy też w duetach. Co nas cieszy, to fakt, że z roku na rok przybywa uczestników. W tym roku w konkursie udział wzięło około 70 uczestników. I to jest całkiem sporo, szczególnie jeżeli porówna się to z rokiem ubiegłym gdzie udział wzięło 30 uczniów. Tak jak wspomniałem, uczestników jest coraz więcej co nas ogromnie cieszy, ponieważ w tym konkursie chodzi przede wszystkim o to, by zmotywować uczniów do nauki, do bliskiego kontaktu z językiem. I to się nam udało.”

                                    

Konkurs godny pochwały

Konkurs jest organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. Patronat nad tegoroczną edycję objęli Śląski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Bytom. Partnerami byli Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego z Krakowa. 6. Edycja konkursy „Deutsch ist für mich…”odznaczała się nie tylko dużą ilością uczestników ale również bardzo wysokim poziomem, co potwierdza Nina Nowara-Matusik, członkini komisji konkursowej:

„Pracuję na Śląskim Uniwersytecie, uczę germanistyki na Oddziale w Sosnowcu. Jestem naprawdę zachwycona. Uczestnicy są rzeczywiście bardzo dobrze przygotowani. Nie spodziewałam się tego. Jestem zdania, że poziom jest bardzo wysoki. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę dzisiaj tutaj być. Takie konkury są młodzieży potrzebne. To jest coś, co motywuje. Jest swego rodzaju platformą, gdzie można zobaczyć, porównać, gdzie można się ocenić. I pod tym względem jest to też godne pochwały”.

 

                                             

Po długich obradach ogłoszono zwycięzców oraz wyróżnionych. I tak Nikodem Kałusek (Gimnazjum Dwujęzyczne, Gliwice), Robin Ludwik (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice) oraz Julia Smolnik (VIII LO z oddziałami dwujęzycznymi, Katowice) zostali nagrodzeni wyróżnieniami. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Marek Tylikowski (Gimnazjum Nr 1, Bytom) oraz Aleksandra Maksimowska (Gimnazjum dwujęzyczne, Bytom). Drugie miejsce przypadło dla duetu Martyna Maraszkiewicz oraz Karolina Ciasto (ZSO Nr 2, Ruda Śląska). Na najwyższym stopniu podium znalazł się zaś Dawid Śliwka (I LO, Piekary Śląskie).