Obchody upamiętniające ofiary Tragedii Górnośląskiej rozpoczynają się w Gliwicach

21 stycznia 2024 roku przedstawiciele mniejszości niemieckiej i śląskich stowarzyszeń spotkali się pod gliwickim Pomnikiem Gliwiczan Ofiar Wojen i Totalitaryzmu, aby uczcić pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej.

To wydarzenie co roku inauguruje serię uroczystości upamiętniających na Górnym Śląsku. Dlaczego w Gliwicach? O tym opowiedział nam Martin Lippa, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego:

Martin Lippa: 21 stycznia rozpoczęliśmy serię wydarzeń upamiętniających Tragedię Górnośląską. Dlaczego akurat w styczniu i dlaczego akurat najpierw w Gliwicach? Gliwice były pierwszym dużym miastem na Górnym Śląsku, do którego wkroczyła wówczas Armia Czerwona. Pierwsza część miasta, ta od strony Pyskowic, została zajęta 22 stycznia. Ostatecznie całe miasto Armia Czerwona zajęła po kilku dniach, a dokładnie 26 stycznia – i to często po trudnych walkach, gdyż Gliwice było miastem garnizonowym. Dlatego coroczne obchody upamiętniające Ofiary Tragedii Górnośląskiej zaczynamy właśnie w Gliwicach. Zaczynamy pod Pomnikiem Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmu. Później w Katedrze odprawiana jest Msza Św. w intencji Ofiar. I takie obchody odbywają się tutaj już chyba od 15 lat.

W Dniu Pamięci wziął udział również Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, który angażuje się w działania mające na celu upamiętnianie Ofiar i zachowanie pamięci o historii Tragedii Górnośląskiej. To zaangażowanie obejmuje nie tylko udział w wydarzeniach jak to. Łukasz Kohut:

Gliwicki Dzień Pamięci rozpoczął się o godz. 16:00 pod pomnikiem Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmu. Następnie w gliwickiej Katedrze odprawiono Mszę Św. w intencji Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Ksiądz Robert Chudoba, który również uczcił pamięć ofiar pod pomnikiem, na zakończenie nabożeństwa przypomniał o intencji mszy:

Coroczne obchody organizowane są przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej 1945 roku w powiecie gliwickim. W skład komitetu wchodzi m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego.