Co z tablicami w Rudniku i Pietrowicach Wielkich?

W Gminach Rudnik oraz Gminie Pietrowice Wielkie (powiat raciborski) dwujęzyczne polsko-niemieckie tablice z nazwami miejscowości miały stanąć już w 2016 roku. Gmina Pietrowice wniosek złożyła już rok temu. Rudnik dopełnił formalności również w 2016 roku. Tablic jednak nie ma jeszcze ani tu, ani tam.

Brak odpowiedzi od roku

12 lutego 2017 roku mija rok od złożenia przez Gminę Pietrowice Wielkie wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od roku Urząd Gminy nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

„Wniosek postawiony został kompletnie, na wszystkie miejscowości. Sam osobiście już dwa razy interweniowałem w tej sprawie i dopytywałem w Urzędzie Wojewódzkim. Zostałem poinformowany, że trzeba czekać“ - wyjaśnia Andrzej Wawrzynek, wójt z Pietrowic Wielkich - „Rok czasu to dosyć długo. W tym czasie nie otrzymaliśmy ani żadnej odpowiedzi, ani żadnej prośby o uzupełnienie czy wyjaśnienie. Mam nadzieję, że za niedługo jakąś informację otrzymamy i że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie “.

Na chwilę obecną nie można określić kiedy w Gminie Pietrowice Wielkie zostaną wprowadzone dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości:

„Mam nadzieję, że w tym roku do tego dojdzie. Rok to, moim zdaniem, wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie wniosku. W najbliższym czasie ponownie będę dopytywał o to, co z wnioskiem“, mówi Andrzej Wawrzynek.

 

Odpowiedź, ale z prośbą

21 marca 2016 roku Rada Gminy Rudnik zdecydowała podczas posiedzenia, że we wszystkich miejscowościach gminy umiejscowione zostaną dwujęzyczne polsko-niemieckie tablice z nazwami miejscowości. Zaraz po tym dopełniono formalności – Urząd Gminy zwrócił się do Wojewody z wnioskiem o sfinansowanie wymiany tablic. Krótko po tym, jak wniosek został złożony, przyszła prośba:

„Musieliśmy w przypadku niektórych miejscowości sprecyzować niektóre informacje lub uzupełnić dane. Odpowiedź do Urzędu Wojewódzkiego wysłaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Po tym sądziliśmy, że dokumenty trafiły już do ministerstwa“, mówi Alojzy Pieruszka, Wójt Gminy Rudnik.

Z końcem roku 2016 okazało się niestety, że nadal istnieje konieczność uzupełnień:

„Brakowało jeszcze zaświadczenia z Głównego Urzędu Statystycznego, które potwierdzałoby, że w naszej gminie faktycznie ponad 20 procent mieszkańców zadeklarowało niemiecką narodowość“, wyjaśnia Pieruszka.

Gmina Rudnik zwróciła się zatem do Głównego Urzędu Statystycznego w Katowicach z prośbą o wydanie takowego zaświadczenia. Bezskutecznie:

 „W okresie świątecznym otrzymaliśmy odpowiedź, że urzędem właściwym do wydania takiego dokumentu jest Główny Urząd Statystyczny w Warszawie. W chwili obecnej czekamy zatem jeszcze na zaświadczenie z Warszawy. Mam nadzieję, że po tym, jak doślemy je do Katowic, sprawa nabierze szybszego tempa“, mówi z nadzieją Alojzy Pieruszka.

 

Tylko Krzanowice dwujęzyczne

W powiecie raciborskim dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości stoją jedynie w Krzanowicach. W 2012 roku, kiedy gmina wprowadziła dwujęzyczne nazewnictwo, Krzanowice były jedyną gminą w województwie śląskim, w której polsko-niemieckie tablice zostały wprowadzone we wszystkich miejscowościach gminy.  

 

W województwie śląskim polsko-niemieckie tablice stanęły jeszcze w 2013 roku w gminie Sośnicowice. Kiedy do nich dołączą gminy Rudnik oraz Pietrowice Wielkie? Tego jeszcze nie wiadomo.

 

ap