internetRADIOinternetowe

TERAZ GRAMY:

HISTORIA

2017-01-24
Ku pamięci Ofiar Obozu Zgoda

28 i 29 stycznia odbędą się w Świętochłowicach obchody upamiętniające Tragedię Górnośląską. Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 10:00. Najpierw nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem na Zgodzie w Świętochłowicach, a później uczestnicy przejdą pod obelisk przed dawną rzeźnią i tam zapalą znicze.

Prelekcja i spotkanie autorskie

Również 28 stycznia odbędzie się prelekcja na temat Obozu Zgoda oraz spotkanie autorskie z Dominiką Bara autorką książki „AFY” - pierwszej powieści historycznej o Obozie Zgoda. Podczas spotkania będzie również podpisanie apelu do władz w sprawie tablic informacyjnych przy Pomniku na Zgodzie. Druga część sobotnich uroczystości odbędzie się w MK CAFE w Świętochłowicach (ul. Katowicka 17, I piętro) i rozpocznie o godz. 11:30.

Modlitwa w intencji ofiar

Niedzielne uroczystości obejmować będą Mszę Świętą w kościele św. Jadwigi w Chorzowie w intencji ofiar Tragedii. Następnie będzie przejście pod budynek ZUS (dawna siedziba Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1945-1956), gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

Organizatorami obchodów są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego (DFK) Oddział Katowice, Fundacja Silesia, Nasz Chorzów, Narodowa Oficyna Śląska, Ślonzoki Razem, Związek Ludności Narodowości Śląskiej, Związek Ślązaków.

Również 29 stycznia odbędą się uroczystości upamiętniające w Łambinowach. Te rozpoczną się Mszą Św. o godz. 15:00 w Kościele pw. Św. Marii Magdaleny. Po Mszy Św. uczestnicy udadzą się na Cmentarz Ofiar Obozu Pracy, by uczcić ofiary Tragedii Górnośląskiej i złożyć kwiaty i zapalić znicze.

ap