Pamiętamy o ofiarach obozu Zgoda

16 czerwca odbędą się coroczne uroczystości upamiętniające Ofiary obozu Zgoda w Świętochłowicach. Rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 10:00 w intencji Ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach.

Msza w języku niemieckim odbędzie się w kościele Św. Józefa w Chorzowie (ul. Łagiewnicka 17 / Róg Krzyżowej) a celebrował ją będzie ks. dr. Jerzy Dadaczyński. Po raz pierwszy w 20-letniej historii obchodów Dnia Ofiar Obozu msza w intencji ofiar odbędzie się w chorzowskim kościele.

Po Mszy Św. odbędzie się uroczystość pod pomnikiem na cmentarzu w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu (ul. Chorzowska / Róg Lompy). Ok godz. 12:00 rozpocznie się z kolei centralna uroczystość przed Bramą - Pomnikiem w Świętochłowicach - Zgodzie (ul. Wojska Polskiego 84). Do udziału w uroczystości zaproszone zostały władze samorządowe Chorzowa, Świętochłowic i Rudy Śląskiej, Urzędu Wojewódzkiego oraz Marszałkowskiego, a także przedstawiciele Śląskich Organizacji Regionalnych i Mniejszości Narodowych.

Uroczystość sfinansowana jest ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

 

ap