Ocalić od zapomnienia

W maju i czerwcu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego uczci pamięć ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach (DFK Katowice) oraz ofiar obozu NKWD w Toszku (DFK Toszek).

13 maja odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary obozu  NKWD w Toszku. Te rozpoczną się o godz. 10:30 przy Pomniku Ofiar (ul. Wielowiejska 12a, Toszek). O godz. 14:00 odbędzie się z kolei w kościele farnym w Toszku nabożeństwo ekumeniczne, które zwieńczy koncert żałobny. W obozie NKWD w Toszku od maja do listopada 1945 roku zmarło ok. 3300 osób. Ta tragedia przez wiele lat trzymana była w tajemnicy.  

Uroczystości upamiętniające ofiary obozu Zgoda w Świętochłowicach odbędą się z kolei 17 czerwca 2017 roku. W Kościele św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej odbędzie się o godz. 10:00 Msza Św. w intencji ofiar. Od godz. 12:00 uroczystości upamiętniające kontynuowane będą pod bramą Obozu Zgoda w Świętochłowicach (ul. Wojska Polskiego 84). W tym miejscu w czasie II Wojny Światowej znajdował się nazistowski obóz koncentracyjny Eintrachthütte, filia KL Auschwitz, a potem w 1945 roku, powstał komunistyczny obóz pracy, gdzie więzieni byli przede wszystkim Niemcy i Górnoślązacy. Nieoficjalnie liczbę ofiar szacuje się na 2500 osób.


ap