Miro Klose honorowym obywatelem Opola

Najskuteczniejszy strzelec niemieckiej reprezentacji narodowej (71 bramek) i rekordzista mistrzostw świata piłki nożnej (16 bramek) swoje pierwsze gole strzelał na Chabrach w Opolu. Mirosław Klose urodził się w Opolu. 28. lutego 2018 roku w opolskim ratuszu otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Opole.

Tytuł honorowego obywatela miasta Opole przyznano piłkarzowi na wniosek mniejszości niemieckiej i jej przedstawicieli w radzie miasta. Klose miał otrzymać tytuł już wcześniej, jednak ze względu na swoją naukę zawodu trenera i pracę w sztabie trenerskim niemieckiej reprezentacji narodowej nie mógł przybyć na wyznaczone przez miasto terminy.

Podczas wręczenia tytułu laudatio na cześć sportowca wygłosił dr Rudolf Urban, mówiąc nie tylko o sukcesach piłkarza ale i o jego sportowym zachowaniu i początkach kariery młodego chłopca z osiedla Chabry w Opolu: „W 1978 roku Józef Klose przeszedł francuskiego klubu AJ Auxerre a wraz z nim do kraju nad Sekwaną przeniosła się żona oraz dzieci Marzena i Mirosław. Do rodzinnego Opola rodzina Klose wróciła w 1984 roku i młody, sześcioletni wówczas Mirosław Klose, najpóźniej wtedy pomiędzy blokami osiedla Chabry rozgrywał swoje pierwsze mecze, zaliczał pierwsze sukcesy ale na pewno też i porażki.”

Dr Urban podkreślił również, że przyjęcie przez sportowca honorowego obywatelstwa miasta jest dla Opola i regionu zaszczytem, ponieważ: „od dzisiaj możemy nie tylko powiedzieć, że światowej sławy piłkarz urodził się w Opolu, ale jest też obywatelem tego miasta”.

Po laudatio, głos przejął Mirosław Klose, który w języku polskim podziękował za przyznane mu odznaczenie, podkreślając znaczenie miasta Opole dla jego osoby:

 

Po części oficjalnej, która zakończyła się wzniesieniem toastu na rzecz nowego obywatela honorowego miasta Opole, Klose udał się do Chrząstowic, gdzie został przyjęty przez społeczność lokalną oraz dzieci grające w nazwanych jego imieniem szkółkach piłkarskich Miro Deutsche Fußballschule.

Po – jak Klose sam uznał – długich przemówieniach i po pokrojeniu tortu w kształcie boiska do piłki nożnej, mistrz świata oddał swoją uwagę początkującym piłkarzom i ze zrozumieniem i cierpliwością pozował do zdjęć tak, aby każda ze szkółek piłkarskich mogła otrzymać zdjęcie ze swoim patronem.

Roman Szablicki