Goethe i Eichendorff – dwaj znakomici niemieccy poeci

Pod tym tytułem odbędą się w nadchodzącą sobotę, 11 marca w Łubowicach uroczystości z okazji 229. urodzin Josepha von Eichendorffa.  Impreza w Łubowickim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa rozpocznie się o godz. 15:00. Program obejmuje m.in. wykład i koncert muzyki klasycznej.

„Żadnego jeszcze poety nie opuściła jego ojczyzna”

Centrum im. Eichendorffa w Łubowicach wspomina urodziny Josepha Freiherra von Eichendorffa co roku. Również rocznica śmierci tego słynnego niemieckiego poety romantyzmu upamiętniana jest rok rocznie. Te jubileusze dają okazję ku spotkaniom z niemiecką literaturą.

„Staramy się mówić nie tylko o Eichendorffie, stąd tematyka uroczystości jest trochę szersza. Eichendorff inspirował się Goethem. Z tego powodu wybraliśmy tym razem właśnie tych dwóch wspaniałych niemieckich poetów”, mówi Paweł Ryborz, kierownik Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach.

Upamiętnienie z wykładem i koncertem

Uroczystości rozpoczną się od Mszy Św. koncelebrowanej w łubowickim kościele. Po Mszy przewidziany jest przemarsz na stary cmentarz, gdzie pochowani się krewni z rodziny Eichendorff. Później Centrum im. Eichendorffa zaprasza do swojej sali bankietowej na akademię.

„Najpierw odbędzie się wykład o twórczości poetów i ich kontaktach, jak również o inspiracji Eichendorffa. Wykład wygłosi dr Paweł Strózik z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Wykład będzie multimedialny i dla każdego interesujący i zrozumiały. Po wykładzie przyjdzie czas na muzykę Schumanna, Mendelssohna-Bartholdyego i Schuberta", zdradza Paweł Ryborz.

W koncercie muzyki klasycznej wystąpią Izabela Migocz (sopran), Roksana Wardenga (mezzosopran) oraz Mirella Malorny (pianistka).

Podczas uroczystości z okazji 229. urodzin Eichendorffa zostanie również odznaczony Medalem Eichendorffa członek Rady Naukowej Fundacji im. Eichendorffa, prof. Eugeniusz Klin.

 

                                       

ap