Koncert ponad wszelkie podziały

Ponad 120 młodych muzyków zagrało 12 lutego w Raciborzu-Studziennej wyjątkowy polsko-niemiecki Koncert Orkiestr. W programie były standardy  muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Wśród występujących były orkiestra Die First Band der Theodor-Schüz-Realschule i zespół Percussion Ensemble z Herrenberg (Niemcy) oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica. Orkiestry zagrały pod batutą Barbary Goering i Stephanie Schneider, Gregora Daszko oraz Klaudiusza Lisonia.

Koncert w wyjątkowym miejscu

Koncert zorganizowany został przez Koło Terenowe DFK Racibórz-Studzienna oraz  Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Dzielnicy Studzienna.  Miał miejsce w Kościele w Raciborzu-Studziennej.

„Pan Lisoń podkreślał, że w naszym kościele jest wyjątkowo akustyka i że orkiestra chętnie by u nas znowu zagrała. Bardzo nas to cieszy i oczywiście cieszylibyśmy się z ponownej wizyty!”, mówi Urszula Lamla, Przewodnicząca Koła DFK Racibórz-Studzienna.

Kościół w Raciborzu-Studzienne to kościół w stylu neogotyckim a te cechuje dobra akustyka.

„Kościół ma bardzo fajną i ciekawą jak na kościół akustykę o szczególnym charakterze. W kościołach zazwyczaj jest duży pogłos, nie ma oparcia dźwięku. Tutaj natomiast jest , jak na kościół, bardzo ciekawe wnętrze koncertowe. Stąd lubimy tu wracać. Graliśmy tu już kiedyś i zawsze ten koncert miło wspominamy. Tym razem również jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że mogliśmy w tych wnętrzach zagrać koncert”, wyjaśnia Klaudiusz Lisoń.

 

Język ponad wszelkimi podziałami

Każda z orkiestr zaprezentowała podczas koncertu swój program a zwieńczeniem Koncertu Orkiestr był ich wspólny występ.

„Bardzo mi się podobał koncert. Orkiestry bardzo fajnie zagrały. Wspólny występ orkiestr został nagrodzony owacjami na stojąco a koncert skończył się oczywiście bisem”, podkreśla Waldemar Świerczek, Przewodniczący Zarządu Powiatowego DFK Oddział Racibórz.

Koncert był przyjemny jednak nie tylko dla ucha. Tylu młodych muzyków na jednej scenie tworzyło również piękny widok dla oka:

„Pięknie było również popatrzeć na ten koncert. Ponad 120 muzyków z różnych krajów na jednej scenie potrafiło znaleźć wspólny język – język muzyki, który jest międzynarodowy i ponad wszelakimi podziałami”, jak mówi Klaudiusz Lisoń.

 

Partnerskie muzykowanie

Współpraca orkiestr trwa już dłuższy czas. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica była z wizytą w Herrenberg już dwa lata temu. Teraz Orkiestra i Zespół Perkusyjny z Herrenberg zawitały na Śląsk.

„Rozpoczęliśmy współpracę przez człowieka, który pochodzi z  naszym ziem. Pan Grzegorz Daszko w latach 90-tych wyjechał do Niemiec na studia i tam został. To on, będąc dyrygentem i założycielem zespołu perkusyjnego Percussion Ensemble, nawiązał z nami kontakt. Ze swoim zespołem przyjeżdżał już wcześniej m.in. do Opola do Szkoły Muzycznej”, wyjaśnia Lisoń.

W ramach wizyt partnerskich jest czas i na muzykowanie i zwiedzanie. Oprócz koncertu w Raciborz-Studziennej orkiestry zaprezentowały się również dzień wcześniej w Zdzieszowicach.

Fragmentów koncertu można posluchać i zobaczyć tutaj.

 

ap